top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

סובב כפר כמא ה-7 - חויה של לספר בבית

kama14.jpg
מאת: אבי גנאור
 
ביום שבת האחרון ב-23 למאי התקיים זו השנה השביעית ברציפות אירוע האופניים השנתי של כפר קמא: "סובב כפר כמא" והפעם שולבו באירוע  גם ההלכים, חובבי הצעידה בטבע וגם רוכבי האופניים שבאו בהמוניהם לתת כבוד לקהילה הצ'רקסית  שחיה בישראל כבר למעלה מ150 שנים.  כפר  כמא הוא ללא ספק ישוב יוצא דופן  בגליל  למרגלות התבור, ובולט באופיו , נקיונו ובתושביו הנאמנים למסורתם מחד גיסא ולמדינת ישראל מאידך גיסא, עדה אמיצה ולוחמת שבניה משרתים בצה"ל עם שיעור הגיוס הגבוה ביותר. 
 
מימין: ראש מועצת כפר כמא, מנהל מחלקת הספורט ורן גנור מזניקים את הרוכבים
 
חודש מאי הפך זה מכבר לאחד מהחודשים העמוסים ביותר אם לא הכי עמוס באירועי האופניים המתקיימים בישראל  ולא קל להחליט באיזה אירוע כדאי להשתתתף. השנה ידעתי מראש שאגיע לכפר כמא שכן, בין אירועי האביב הרבים שמוצעים בחודש מאי לרוכבי האופניים בישראל אין ספק "שסובב כפר קמא"  של העדה הצ'רקסית בגליל, היה האירוע העממי האטרקטיבי ביותר לרוכב האופניים כיוון שהוא הוא פותח צוהר לחיי אחת העדות העתיקות והמעניינות ביותר שחיות בינינו בישראל. את הפתעת האירוע היוותה ללא ספק בואם של כ-15 אופנוענים צ'רקסים שהגיעו לכבד את האירוע במיוחד ממלכת ירדן שם הם מתגוררים. האחרונים שסיפרו כי לא נתקלו בשום מכשול בכניסתם לישראל בה סיירו בישראל למשך יומיים שלושה והתהדרו באופנועיהם הכבדים והמפוארים שחלקם , כך סיפרו, שימש עוד את המשמר של המלך חוסיין.
 
  "סובב כפר כמא" באופניים שהתקיים בשבת האחרונה היה  קודם כל אירוע חינמי עממי שמיועד לכל סוגי הרוכבים בכל הרמות.  גברים ילדים ונשים. מאות הרוכבים שהגיעו לכפר התקבלו במאור פנים, קפה חם,  מאפים ומוסיקה מדליקה שלא יכולה להותיר אותך אדיש. לאחר דברי הברכה שהשמיעו ראש המועצה ומנהל מחלקת הספורט ולאחר שרן גנור הזניק את הרוכבים למסלול האתגרי  לאורך של כעשרים ק"מ, הוזנקו גם הצועדים ולאחר שכולם סיימו את  משימותיהם וחזרו לכפר הם התקבלו  במרכז הכפר בסמוך לבית המורשת הצ'רקסית שם הם כובדו במזון מסורתי ומשקאות והוזמנו לסיור חינם במוזיאון הייחודי שבמרכז המורשת.  כסיימנו ושבענו הלכנו הביתה בתחושה שכל מי שהשתתף באירוע שם לב שמדובר  באירוע ייחודי החושף תרבות עתיקת יומין חוויה בלתי שכחת של רכיבה בשטח ישראלי בעל מאפניינים יחודיים אך מהווים חלק בלתי נפרד מהמדינה וחובותיה. ראש מועצת כפר כמא כינה את המשתתפים באירוע כשגרירים של העדה הצרקסית בישראל ואני לוקח על עצמי את התואר אז מה אתם אומרים ..נתראה  שם בשנה הבאה?
kama13.jpg
 
 רקע כללי על כפר קמא (על פי ווקיפדיה) 
כפר כמא (לעתים קרובות נכתב גם כפר קמא; באדיגית (צ'רקסית):  הוא כפר צ'רקסי במעמד של מועצה מקומית במחוז הצפון בישראל, סמוך לכביש 767 (כביש כפר תבור-כנרת). הוא הוכרז כמועצה מקומית כבר  בשנת 1950‏ והוא אחד מבין שני היישובים הצ'רקסיים היחידים בארץ (היישוב השני הוא ריחאניה, המשתייך למועצה אזורית מרום הגליל).
 
משמאל: ממתינים בקוצר רוח להזנקה. רגע לפני
 
כל תושבי הכפר הם צ'רקסים שמוצאם מהרי הקווקז ודתם היא האסלאם. תושבי הכפר נמנים עם השפסוגים, אחד מ-12 השבטים הצ'רקסים. הכפר  נוסד בשנת 1878. חפירות ארכאולוגיות גילו בסביבות הכפר כנסייה מן המאה ה-6 לספירה, אך המקום לא היה מיושב ברציפות, והכפר באופן בו הוא מוכר היום נוסד בשנת 1876 על ידי צ'רקסים אשר במהלך המלחמה הרוסית-צ'רקסית מולדתם נכבשה על ידי האימפריה הרוסית, כחלק מטיהור אתני שביצעו הרוסים (גלות הצ'רקסים), והצ'רקסים נאלצו לעבור לשטח האימפריה העות'מאנית. הכפר הוקם כחלק מקבוצה גדולה של יישובים צ'רקסיים שהוקמו בשולי הארץ הנושבת באזור הגולן (עם מרכז בקוניטרה), בירדן (שם יישבו בין השאר את עמאן), בכפר כמא (שגבל באזור התבור שהיה בשליטת השבט הבדואי א-סבייח), בריחניה, ובשטח שלימים הוקמה בו חדרה.
_____________4.jpg
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg