top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

המכתש הגדול- היכונו לטיולי החורף!

the big craterעל שפת המכתש הגדול
החורף בפתח ובקרוב גשם ובוץ. זה הזמן לצאת לנגב לטיול חורף במכתש הגדול!

למי שאינו מכיר את האזור, כותרת כמו 'מסלול אופניים באזור ירוחם' עשויה להישמע מעט אפרורית ולא הכי סקסית בעולם. נדמה כאילו חבל ארץ מרתק זה נותר מיותם משהו. מסיבות כאילו ואחרות הפכה ערד לבירת טיולי  המדבר ויש מקומות שננטשו, עד שעולה זאת אומרת, איזו הברקה למסלול חדשני שפותח לך את הראש (לא תרתי משמע!) מכיוון בלתי צפוי. טיול החודש לוקח אותנו הפעם למסלול מעגלי באזור ירוחם, מסלול תובעני שמוציא לך את המיץ מחד גיסא בשלל אתגריו הטכניים אך מתגמל מאידך בקטעים עוצרי נשימה ביופיים כמו זה הלוקח אותנו לנסיעה על שפת המכתש הגדול. זהו טיול שאינו מתאים  לבעלי לב חלש, לא בהיבט הקרדיולוגי ולא בזה הקשור לזוג אברים הממוקמים מעט יותר למטה.. בדרך נפגוש בין היתר סינגל טכני בטירוף על מדרון תלול עם שיפועי צד מרתקים, קטע או שניים בהליכה (כי בלי פושינג זה לא הולך...) וירידה משובחת ומדליקה בנחל שועלים, אשר עם קצת מזל נמצא בו מקבצי פריחה של חלמוניות.
 
מעט על האזור:
מסלול הטיול מתחיל ומסתיים בירוחם, ישוב עירוני  שהחל דרכו כמעברה ובמהלך השנים סבל מהגירה שלילית ולא נסק. אחת הנקודות המרתקות לאורך המסלול היא הרכיבה על שפת המצוק של המכתש הגדול, הוא מכתש חתירה. עמק סחיפה בעומק של 300 מטר, המנוקז דרך פירצה אחת אל בקעת נחל צין. את המסלול המדהים הזה מסיימים ברכיבה במורד נחל שועלים המחזיר אותנו לירוחם, בדרך עובר דרך מספר גבים אשר בינתיים משוועים למים ובעונה זו של השנה ניתן לפגוש גם חלמוניות, הצצות לאחר היורה.
 
the big craterסיפור הטיול:
אמצע נובמבר שריינו לנו יומיים של מדבר כשהמשימה הראשית היא ביצוע טיול הכנה לקראת "חגיגדי 2007" הלא הוא אירוע יום הולדתו הקרב של גדי אלוני. קצת לפני, בעל השמחה, מודיע מחו"ל שהוא נשאר שם עוד קצת ואנחנו יוצאים בלעדיו. יום חמישי בבוקר, אני אוסף את פוביצר באזור השרון ומדרימים. במסמיה חוברים לנורקין וסימון ויוצאים בשיירה דרומה, לכיוון ניצנה, אזור הטיול המיועד. 

אבל מה, פוביצר מתחיל להתגרות בי – "אתה יודע?, יש משהו מעניין מאוד על המצוק של המכתש הגדול, ואולי נראה חלמוניות. נתחיל שם ואח"כ נעבור לניצנה....". שינוי תוכניות פזיז ולא אחראי. השתכנעתי מייד. אני מעדכן את נורקין על השינוי ואני לא מופתע מזה שהוא לא מופתע בכלל. כמו שאמרו חכמינו "יודע צדיק נפש בהמתו". משנים כיוון ובירוחם אנחנו מחנים בכניסה למפעל פניציה, באזה"ת המזרחי בעיר. מרכיבים מגנים, בודקים אויר בצמיגים, פק"ל קפה בתיק ויאללה לדרך, לא לפני שאני משלים לסימון קסדה שנשכחה בבית. תחילת הרכיבה בחימום קצר על הכביש היוצא מזרחה לכיוון המכתש. אנו עוזבים את הכביש מוקדם מידי לטעמי וחותכים ימינה לוואדי קטן המטפס לכיוון נ.ג. 628. 

הרכיבה בנקב קשה וטכנית, התוואי אינו ברור והטיפוס תלול. פה ושם משפרים עמדה בהליכה קצרה וממשיכים לדווש. אנו מטפסים לאוכף שממערב לנ.ג. 628. מקיפים את הכיפות בשבילי גמלים ברורים, חוצים אוכף נוסף וגולשים בקטע תלול אל קו המצוק. כאן קחו אויר, מרפסת ליקום, אנו על השפה של המכתש הגדול וביום בהיר ניתן לראות מכאן לנצח. מתחילים לרכוב דרומה על שפת מכתש, קטע מוטרף לחלוטין, במגמת עליה מתונה ולא ממש מורגשת, בהמשך מדף משופע וישר כשמשמאל  תצפית מופלאה על המכתש הגדול. לבעלי לב חלש, התרחקו מעט מהשפה, ותסתכלו ישר. 

אנחנו נעצרים בשלב מסוים לקפה של בוקר על שפת המצוק, רגלינו משתלשלות מטה והראש בעננים. אחרי הקפה ממשיכים את הרכיבה על מדף הסלע המדהים, לאורכו ניתן להבחין במאובנים רבים מוטבעים במשטח. מדף הסלע נגמר בשבירה חזקה ימינה ואנחנו נצמדים לשלוחה ונכנסים לאחד מהסינגלים הטכניים של הטיול. סינגל צר, על שיפוע צד, רצוף מעברים קשים כשמשמאל מדרון תלול. איזה יופי. הסינגל מסתיים במעבר תלול, עביר רק בטיפוס רגלי, ואנו סוחבים את האופניים על הכתף בקטע סיזיפי החוצה למעשה אוכף קטן ומעביר אותנו אל חלקו העליון של נחל שועלים. 

עוצרים למנוחה באוכף להירגע מהקטע העצבני שהיה לנו, חוצים את האוכף מערבה וגולשים אל נחל שועלים. מכאן חברים, חגיגה!. נאקב משובח מאין כמוהו שרץ בתוך הערוץ ועל הגדה. הקטע מקסים ומדהים מבחינת חווית הרכיבה. קטעים מהירים, סיבובים, משטחי סלע ארוכים, קפיצות אין ספור מעל טרסות חקלאות קדומה – מה עוד צריך הבנאדם. לאחר הגשמים ועם קצת מזל תפגשו בחלמוניות לאורך הערוץ. נחל שועלים נפתח ואנו מזהים את ירוחם מצפון לנו. מכאן רכיבה בשבילים רחבים בעיקר תוך שמירה על כיוון כללי ירוחם ועד שנכנסים לעיר ואל הציר הראשי החוצה אותה. ימינה בכביש הראשי ואנחנו חזרה ברכבים. 
 
 
אז מה היה לנו:
תכנון חפוז שלקח אותנו לאחד המקומות היפים בנגב. רכיבה אתגרית, מלאת אדרנלין בקטע מוטרף ומדהים ביופיו. 'סובב ירוחם' קטלני עם חברה משובחת. משם מיהרנו לערוך קניות בסופרמרקט המקומי, ועל שפת האגם בפארק ירוחם חיסלנו ארוחת צהריים. קפה אחרון וקדימה, לרכיבת אחה"צ בניצנה, לפני שיחשיך. קשה, קשה.
 
פורסם לראשונה בגיליון 134 של  אופניים 
כתב וצילם: יורם חן ______________________1.jpg
 
 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg