top_logo.png

______ ____ _____ _______-01_1.jpg

         

עכשיו הזמן לסייר ביער יתיר

 1110009.jpg

מאת : אבי גנאור
תמונות: דני בר

כשהגיעה לידי ההזמנה לסיור כתבים בנגב הצפוני ישר חשבתי על יער יתיר ועל חיבתי הרבה לטיולי אופניים באזור מקסים זה של ארצנו , אזור שמחבר בין מרכז הארץ לדרומה ומתאפיין בשבילים רבים רחבים וצרים שמתפתלים ביער העצום  שחלקם הוכשר רק לאחרונה על ידי הקרן הקיימת  כשבילי אופניים רשמיים. בסיור שאורגן על ידי נציגי משרד התיירות נחשפנו גם לפעילויות רבות אחרות שניתן לעשות באזור זה עם אופניים ובלעדיהם ובעיקר שמחפשים  פיסת ארץ חדשה (יחסית) לתייר בארצנו בתקופת החופשות הארוכה בפניה אנו ניצבים. אז למה אתם מחכים תכניסו לגי.פי.אס את שלושת המילים מרכז ג'ו אלון וצאו לדרך.

{youtube\}cMbQfX0_7Lc{youtube}

באתר וויקיפדיה מציינים כי  היער ממוקם באזור גבוה יחסית בין 400 ל-850 מטרים מעל פני הים מה שאומר שבקיץ הוא חם ובחורף קר אם אפשרות לשלג. בליבו של היער שוכן מאכר המים יתיר שמכיל 650 אלף קו"ב מים שנחצב בסלעי הקירטון  והגיר שמאפיינים את האזור שנועד להשקות את הכרמים הרבים שנטעו באזור בתקופת הקיץ. הכרמים אינם חדשים או זרים לחבל ארץ זה ויעידו על כך שרידי הגתות והיקבים שנותרו בו כעדות מהתקופה הביזנטית ואף קודם לכן.

  מרכז ג'ו אלון
וכך יצאנו לדרך...עם רכב המבחן של דני בר כשתחנתנו הראשונה היא  מרכז ג'ו אלון. המקום הוקם לפני למעלה מ-40 שנים. כמרכז שממוקם ביער להב ומהווה דוגמא לשותפות ומנהיגות בדואית ואזורית וכאתר מרכזי ל"מפגש בין קהילות" בלב המועצה האזורית בני שמעון. תוכנו של המרכז, כמו גם מיקומו הגיאוגרפי, מבטאים ומקדמים הבנה ודו-קיום, הן בין הדתות והתרבויות השונות, והן בין האדם וסביבתו. במרכז כמה פעילויות:

·         מוזיאון יחיד מסוגו בארץ לתרבות הבדואים. המוזאון אוסף, משמר, מנחיל ומתעד את אורח החיים המסורתי והתרבות הבדואית אשר הולכת ומשתנה. המוזאון כולל גם אוהל אירוח ואוהל האישה ('המחראם') ששניהם משמשים כמוזאון חי הממחיש איך האוהל התנהל בשנים עברו.

·         גינת תבלינים יפיפייה ובה צמחי תבלין ארצישראלים וצמחים מיוחדים ששימשו את האוכלוסייה המקומית.

·         חזיון אור קול, גלריה עם תצוגות אומנים מתחלפים ואירועים תרבות ותיירות שונים שמשולבים עם אתרים נוספים באזור וביער להב.

מדי שנה מבקרים במרכז עשרות אלפי מבקרים ומאז הקמתו ביקרו במקום מעל למיליון מבקרים. הארגון שמנהל את המרכז הינו עמותת מכון רימון אשר הינה עמותה עירונית ללא מטרות רווח בבעלות המועצה האזורית בני שמעון. העמותה הוקמה במטרה לנהל את מרכז ג'ו אלון וכל הכנסותיה מיועדות להמשך הפעילות החברתית, חינוכית, תיירותית ותרבותית של המרכז.

ALI.jpg

סינגל יער להב- מסלול רכיבה לאופניים
ביער יתיר מסלולים רבים וארוכים  שלא כולם הוכרזו כמסלולי אופניים רשמיים אך מי שמכיר את האזור יודע שהאפשרויות לרכיבה באזור הן מגוונות ורבות אך אנחנו ממליצים לכם להיצמד לסיגל יתיר הרשמי שהוכשר על ידי אנשיה הטובים של הקרן הקיימת. אורך המסלול 13.5 ק"מ והוא הסנונית הראשונה במערכת שבילים של למעלה מ-90 ק"מ שמתוכננת ביערות להב וכרמים

המבואה של הסינגל, ובה גם המפה והוראות הבטיחות לרכיבה, נמצאת בחניון של מרכז ג'ו אלון שביער להב. במרכז ג'ו אלון, ניתן למצוא גם עמדת שטיפה לאופניים, עמדת ניפוח (קומפרסור) וכן סט כלים לטיפול עצמי. במקום גם ערכת טיפולים שלמה עם מכונאי אופניים מוסמך שנמצא במקום, לטיפולי משמעותיים יותר. הרכיבה בסינגל להב היא מלהיבה ומאתגרת, ומיועדת לרוכבים בדרגת רכיבה בינונית ומעלה הסיגנל עובר בנופים מרהיבים, חותך מדרונות תלולים וחולף ליד אתרי עניין, מורשת ותצפית. המסלול משולט לכל אורכו, הן שילוט הכוונה והן שילוט בטיחות ואזהרה. כמו כן לאורך הדרך ישנם שולחנות פיקניק שמשרתים את הרוכבים ושאר הטיילים להפסקות אכילה ומנוחה.
בסתיו  הרכיבה בסינגל להב היא עונג צרוף גם בגלל מזג האוויר הנח וגם שבגלל הגשמים הראשונים אפשר לצפות בפריחת החלמוניות או סתוונית הנגב. בחורף יש פריחת יער מלבבת ואפשרות להמשיך לפריחה המרשימה של שמורת להב הצפונית שנמצאת ממש ממול ליער. או למרבדי פריחת הכלניות ביער דבירה שגם הוא נמצא בקרבת מקום על כביש 352

ויש גם טרקטורונים
צליל נודדהוא שמה של חברה להפעלת סיורי טרקטרונים  בקיבוץ כרמים  שמופעלת על ידי אב ובנו  שמלבד סיורי הטרקטרונים עוסקים גם בהגברה ובארגון אירועים בשטח. לפני היציאה לדרך בשיירה של טרקטורוני בלייזר, הם מעבירים את הטיילים תדרוך על כלי הרכב, ההתנהלות, התפעול ובעיקר הבטיחות, בעת הנסיעה בשטח. יצאנו בשיירה בין כרמי הזיתים והענבים ולתוך יער מדברי של צפון הנגב. חלק חשוב בחוויה הוא ענני האבק ורעש המנוע הפועם מאחורי גב הנהג והנוסע.

לטרקטורוני צליל נודד יש מספר מסלולי נהיגה להציע:

·         טועמים שטח – מסלול הנמשך כשעה ורבע, תחילתו בקיבוץ כרמים, המסלול הוא לכיוון הר חירן. במסלול:  תצפית בגובה 587 מטר מעל פני הים, צמחים יפים ונדירים, בור המים הביזאנטי, הפסקת קפה.

·         טועמים שטח אקסטרים – מסלול הנמשך כשעה וארבעים דקות, תחילתו בקיבוץ כרמים, המסלול הוא לכיוון הר חירן. במסלול:  תצפית בגובה 587 מטר מעל פני הים, צמחים יפים ונדירים, בור המים הביזאנטי, יער מיתר, ירידה דרמטית מהר חירן, הפסקת קפה.

·         טועמים ארכיאולוגיה – מסלול הנמשך כשעה ורבע, תחילתו בקיבוץ כרמים, המסלול הוא לכיוון יער סנסנה. במסלול: תצפית על יערות צפון הנגב והרי דרום חברון, חורבת סנסנה, צמחים מיוחדים, גת עתיק, הפסקת קפה. להזמנת טיולי טרקטורונים טל': 050-7998778.

מעונינים לשקול טיול משפחתי בצפון? הקליקו כאן כאן וגם כאן

__________________.jpg

אירוח ב"גן הכרמים"
בקיבוץ כרמים מציעים אירוח כפרי כולל ארוחת בוקר בשני סוגי בקתות.

·         בקתות עץ משפחתיות הצופות לנוף כרמים ובנויות בשתי קומות. בכניסה לבקתה תמצאו חלל מרכזי ובו סלון, חדר שינה ושרותים עם ג'קוזי זוגי. למעלה גלריה לילדים עם מיטות נפרדות. מתאים לאירוח 2 הורים +  3 עד 5 ילדי מבני אבן צמוד קרקע לזוגות מעוצב בסגנון ים תיכוני. מתאים לאירוח  2 הורים + ילד או 3 מבוגרים במיטות נפרדות.

בנוסף, בקיבוץ כרמים יש את טרקטורוני "צליל נודד", פיינטבול כרמים (לוחמה בכדורי צבע), בית סדנאות "במה לקהילה", חוות סוסים פרח (רכיבה וטיולים). הקיבוץ ממוקם צמוד לשביל ישראל ויערות צפון הנגב. להזמנות טל': 08-6597111 דוא"ל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Share

 MIRI2.jpg

 

 

ofanaim_magazin199.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

panaracer.jpg

facebook.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

galil_ole_small.jpg

3PERY.jpg

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

קונסול ניטור של ג'ומלה

Session

מידע פרופיל

שימוש בזיכרון

שאליתות בסיס נתונים