top_logo.png

______ ____ _____ _______-01_1.jpg

         

החורף בפתח:הכונו למסלול רכיבה דרומי חדש- חווארי אלמוג

almog_marls_map.jpg

זהו שביל אופני הרים הראשון שהוסדר כחלק מתכנית האב להסדרת שבילי אופניים באזור. להקמת השביל שותפים המשרד להגנת הסביבה, משרד התיירות, משרד האוצר רשות הטבע והגנים שיזמה וביצעה, ומועצה אזורית מגילות ים המלח שהשביל נמצא בתחומה

מאת: אבי גנאור

בימים אלו נחנך שביל אופניים חדש בשם "חווארי אלמוג'" ובאורך 21 ק"מ במסגרת פרויקט שיקום סביבתי של ים המלח, שבסמכות המשרד להגנת הסביבה, תוך תכנון וביצוע של רשות הטבע והגנים. שביל זה הוא הראשון, שנבנה כחלק ממערך שבילי אופניים בתכנית אב לאזור ים המלח, עם חיבור לשביל העובר לאורך ים המלח עד לשביל ישראל לאופניים.

שביל האופניים הנחנך הוא מסלול מעגלי, שניתן להתחיל אותו במספר נקודות שונות: מצומת אלמוג, ממבואה של נחל אוג ומצומת הלידו. השביל מצומת אלמוג, עולה בסמוך למצוק ההעתקים לתצפית על נחל אלמוג וממשיך מזרחה. מאחורי קיבוץ אלמוג נכנס השביל אל תוך אזור החווארים ומשם המסלול יורד עד לצומת הלידו וחוזר  לצומת אלמוג.

הטיפוס המצטבר ברכיבה במסלול הוא לגובה 200 מטרים, ברמת קושי בינונית, המיועדת לרוכבים מיומנים יחסית. את הפרויקט יזמה וביצעה רשות הטבע והגנים, בליווי חובב לנדאו, מתכנן ובונה שבילים מוסמך. המימון לשביל ניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה, משרד התיירות, משרד האוצר ומועצה אזורית מגילות-ים המלח, שאחראית על תחזוקתו השוטפת, בהיותו בתחומה.

 

פרויקט שיקום ים המלח מנוהל על-ידי המשרד להגנת הסביבה כבר משנת 2012, וזאת מכוח החלטת ממשלה, שהעניקה למשרד הגנת הסביבה את הסמכות ואת האמצעים לטפל בערכי טבע, נוף ומורשת, אשר נפגעו באופן ישיר או עקיף, כתוצאה מירידת מפלס ים המלח וכל התופעות השליליות הנלוות אליו.

פרויקט שיקום ים המלח כולל עשרות מיזמים לאורכו של אזור ים המלח, אשר צפויים להסתיים בשנה הקרובה, לטובת הטבע והסביבה ולטובת הציבור הרחב. מטרת הפרויקט היא שימור ערכי הטבע, שניזוקו, לצד הגדלת היצע האטרקציות במרחב ים המלח, נוכח אובדן ההולך וגובר של הנגישות אל ים המלח עצמו.

almog_marls2.jpgמשרד התיירות התחיל לבצע את החלטת הממשלה לפיתוח תיירותי של אזור ים המלח, בסכום של קרוב למיליארד ₪, ולהגדיל לכ-8,000 את היקף חדרי הלינה באזור. שביל האופניים מהווה חלק מחזון משרד התיירות לפיתוח "ארץ הדרום" בין ים המלח לאילת, שיהווה אטרקציה למאות אלפי תיירים מאירופה שמגיעים בחורף לנופש אתגרי במדבר, בטיסות מוזלות בתמיכת המשרד, ואשר בקרוב ינחתו בשדה התעופה החדש שייפתח בתמנע.

במועצה האזורית מגילות ים המלח קיימים שבעה יישובים: ורד יריחו, אלמוג, בית הערבה, קדם ערבה, קלי"ה, אבנת ומצפה שלם. היישובים כולם נמצאים בתהליך מואץ של צמיחה דמוגרפית בשנים האחרונות ומציעים הרחבות קהילתיות במסלולים שונים.

לדברי דורון אהרון, סמנכ"ל בכיר פיתוח תשתיות והשקעות במשרד התיירות:"שביל האופניים מאפשר לרוכב לחוות חוויה בלתי נשכחת באחד מהאזורים הקסומים במדינת ישראל. השביל כולל קטעי סינגל מאתגרים כמו חציית נחלים על גשרוני עץ, מפגשים מרתקים עם בעלי חיים מדבריים ואירוח אצל תושבי המקום. השביל מעניק חווית רכיבה בפני עצמה, וגם יכול להוות המשך לשבילים המדבריים באזור תוך חיבור לכ-50 ק"מ של רכיבה מדברית מדהימה".

לדברי ד"ר רם אלמוג, האחראי על ניהול ותכנון פרויקטים לאומיים במשרד להגנת הסביבה, ואחראי לניהול פרויקט שיקום ים המלח: "השביל הזה, הנו אחת הסנוניות הראשונות לשורה ארוכה של מיזמים, שיפיחו חיים חדשים במרחב ים המלח, ויתנו תקווה לתושבי אזור ים המלח, נוכח האובדן של נכסים ומקורות הפרנסה, אותו הם חווים לאורך שנים כתוצאה מנסיגת מפלס ים המלח, וכלל התופעות הנלוות אליה, בכלל זה תופעת הבולענים. פרויקט שיקום ים המלח מקיף שורה ארוכה של מיזמים, מצומת אלמוג שבצפון ים המלח, ועד לכיכר סדום בדרום. מעבר להצלת ערכי טבע ייחודיים כתוצאה מירידת המפלס, כדוגמת שמורת עינות צוקים שהלכה והתייבשה, הפרויקט יעשיר את ההיצע התיירותי באזור, נוכח הגידול המשמעותי הצפוי בהיקף התיירות, וכן יצמצם את הלחץ על כושר הנשיאה המוגבל של שמורות הטבע הקיימות, כדוגמת עין גדי וערוגות. כלל ערכי הטבע והמורשת הללו, יהוו חלופה ראויה לנגישות אל ים המלח עצמו, ההולכת והופכת מוגבלת כתוצאה מירידת המפלס באגן הצפוני של ים המלח".

almog_marls_photo.jpg

לדברי מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין: "בפרויקט זה נחנך שביל אופניים, שנועד לפיתוח התיירות והסביבה באזור תוך הנגשת ערכי הטבע והמורשת הייחודיים של ים המלח לציבור רוכבי האופניים ובכלל. פרויקט תיירותי זה הינו נדבך נוסף במימוש החלטת הממשלה לשקם את אזור ים המלח בעקבות פגיעת הבולענים ונסיגת ים המלח. 'חזרנו אל בורות המים, לשוק ולכיכר, שופר קורא בהר הבית בעיר העתיקה (נעמי שמר)'".

 "המועצה האזורית מגילות נמצאת בתהליך אינטנסיבי של צמיחה והתפתחות, שיתופי הפעולה עם הגופים השותפים ושביל האופניים "חווארי אלמוג" שנחנך, אומר ראש מועצת מגילות ים המלח, אריה כהןה. לדבריו המסלול החדש מביא  ביטוי לצמיחה ופיתוח המרחב, התיירות, והספורט ביישובים ובאזור. אני מודה לרשות הטבע והגנים, למשרד להגנת הסביבה ולמשרד התיירות על שיתוף הפעולה הפורה וקורא לעם ישראל ולרוכבי האופניים להגיע ולהכיר מקרוב את האזור הקסום שלנו".

 

 

 

 

 

 

Share

 MIRI2.jpg

 

 

ofanaim_magazin199.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

panaracer.jpg

facebook.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

CCF22112016_0001.jpg

logo_jpg.jpg

 

 

 
 
 
 
 
 
 

קונסול ניטור של ג'ומלה

Session

מידע פרופיל

שימוש בזיכרון

שאליתות בסיס נתונים