top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

מה עושים כשמשהו משתבש כשרוכבים על אופניים?

DSCF0406.JPG
מאת אייבי גילת 

בספרו הפנטסטי " מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" של דאגלס אדאמס ממליצים  לטרמפיסט הטירון להצטייד במגבת ולשאת אותה עמו בכל עת,  אבל מה עושים כשמשהו משתבש שעה  שרוכבים על אופניים? הרי גם המכונה הטובה והמשוכללת ביותר בעולם עלו לה להתקלקל. כמה פעמים כבר נתקלת בעבר במצב שבו אמרת לעצמך: "ידעתי שזה יקרה לי. איך לא חשבתי על כך מראש". על משקל הטרמפיסט אני הייתי מציע לרוכב הטירון ולא רק לו , להצטייד בזוג אזיקונים, על כל צרה שלא תבוא אבל  אם תשאלו ברצינות מה ניתן לעשות בכדי שלא להגיע למצב שבו אתם מוצאים את עצמכם חוזרים הביתה עם האופניים אחרי שצעדתם  לצדם לאורך קילומטרים רבים וארוכים ?  תשובה חלקית לשאלה זו העניקו לנו כבר חז"ל בקבעם: "סוף מעשה במחשבת תחילה"  אבל לא הכול צפוי ומה עושים כדי שלא נופתע מתקלה בשטח?

בדיקת תקינות לפני כל רכיבה
 יוצאים לרכיבה ארוכה בכביש או בשטח? או אפילו לאימון  יש לעבור על האופניים לפני תחילת כל רכיבה. שפיץ משוחרר או שבור, כבל מעצור רפוי, ידית חילוץ מהיר של גלגל שאיננה ננעלת עד הסוף, שרשרת רפויה או חורקת, מחסור באוויר בצמיגים הם דוגמאות לתקלות קטנות, שאפשר לרכוב איתן אבל עלולות להתפתח למצב שבו המשך הרכיבה לא יהיה אפשרי, במידה ולא מטפלים בהן מראש.

היערכות למניעת תקרים ותקלות טכניות
תקר (פנצ'ר) בצמיג הוא עדין התקלה הכי נפוצה ברכיבה על אופניים. כדאי לצאת לכל רכיבה עם ערכה לתיקון תקרים הכוללת: פנימית להחלפה, משאבה קטנה, כפיות חילוץ. תיקון התקר יאפשר לרוכב לפחות לחזור הביתה או למקום השארת הרכב. רוכבים מנוסים יותר יוסיפו גם: חולץ וחוליות לשרשרת, כבלים לבלמים ולהילוכים, מפתחות אלן, אולר לדרמן וכיוצ"ב.

טלפון נייד תקין וטעון
למרות הרצון לטייל בטבע ולהיות מנותקים מהעולם לכמה זמן, במקרה שמשהו משתבש הופך להיות הטלפון הנייד לפריט חשוב מאוד. אפשר תמיד להתקשר למישהו שיבוא לחלץ אתכם או את האופניים.

____________2.jpg
כסף מזומן

לאורך מסלול הרכיבה בדרך כלל אפשר לקנות שתייה או אוכל שעולים כסף. לעיתים כשמשהו משתבש תוכלו למצוא  חנויות אופניים פתוחות שיוכלו לתקן את הדרוש תיקון  כגון  מעביר הילוכים שנשבר, גלגל שהתעקם או כל תקלה טכנית מסובכת אחרת. וכידוע...התיקון והעזרה הראשונה לאופניים עולים כסף.

תעודה מזהה
שידעו מי אתה.  במקרה חס וחלילה של נפילה או פציעה ופינוי לבית חולים חשוב שידעו מי הרוכב שנפגע כדי שניתן יהיה לאתר קרובי משפחה בהתאם לצורך.

תיק + מזון ושתייה
רכיבה על אופניים היא מאמץ גופני מתמשך. אחרי שעה שעתיים של רכיבה בתנאים טופוגרפיים משתנים,  הגוף מנצל את מאגרי האנרגיה שלו וזקוק ל"דלק" חדש כדי להמשיך.  כדאי ורצוי לשתות ולאכול לאורך כל הרכיבה  וזאת  כדי למנוע מצב של  "נפילות סוכר" וכדי לספק בצורה שוטפת אנרגיה לשרירים הפועלים. את המזון והשתייה כדאי לשאת  בכיסי חולצות הרכיבה או על הגב בתוך תיק המיועד לכך.

כפפות מנתחים
חשבנו שעל ערכת עזרה ראשונה מיותר להמליץ כי זה ברור מאליו אבל מדוע להצטייד בכפפות מנתחים?  כאשר מטפלים באופניים בשטח נורא מתלכלכים  ומי שמצויד בכפפות חדר ניתוח חוסך את תופעת הידיים השחורות ואחרי שסיים לתקן את התקלה יכול להסיר את הכפפות ולאחוז בסנדוויץ שהביא בידיים נקיות

DSCF2024.jpg

יתרון הזוגיות
רכבו בזוגות  וגם רצוי שתודיעו לגורם שלישי מראש על המסלול ועל שעת החזרה המשוערת – רכיבה עם פרטנר מספקת לרוכב בטחון נוסף, שבמידה ויקרה משהו בלתי צפוי יוכל הרוכב השני להושיט יד או להזעיק עזרה.  רוכב אחראי גם מודיע מראש לבני משפחתו על המסלול אותו הוא מתכנן לרכוב ומתי בערך הוא משער שיחזור.

לסיום: לא צריך להיבהל. התגברות על מכשולים ותקלות הן חלק מההוויה של רכיבה על אופניים. הערכות נכונה  ותכנון מראש יכולים להפוך את חווית הרכיבה למשהו הרבה יותר מהנה וכייפי גם שנתקלים בתקלות לא צפויות שכן עצם ההתגברות על ההתקלות מהווה  חלק בלתי נפרד מהחוויה כולה ואם אתם מצוידים במגבת ובזוג אזיקונים אז אתם מסודרים..

 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg