top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

מפארק בריטניה לח'ירבת מידרס בשפלה

britaniaדרגת קושי: בינונית
אורך מסלול: כ-10 ק"מ מעגלי
הארכת מסלול:  יש אופציות להארכת המסלול
יציאה וסיום: חניון ליאון. חניון נופש של קק"ל מול מושב ליאון.
עונה מועדפת: כל השנה
מגבלות: לחוששים לרכבם בחניה ביער ניתן להשאיר את הרכב בתוך מושב ליאון.
 
השפלה, או בשמה המלא "שפלת יהודה" היא אותו אזור גיאוגרפי שגבולותיו הם דרום השרון - מצפון, חבל לכיש - מדרום, רכס חברון והרי ירושלים ממזרח ומישור החוף ממערב. האזור הכי מטוייל בשפלה הוא אותו אזור שנמצא דרומית למחלף שער הגיא ועד לקיבוץ בית גוברין ונקרא גם: "חבל עדולם" ע"ש שרידי העיר המקראית שנתגלתה בחפירות באזור. הכביש הראשי העובר בחבל זה הוא כביש מס' 38 שכיוונו צפון-דרום.
 
ייחודה של השפלה כאזור טיול הוא ברצף ההתיישבות שלה לאורך ההיסטוריה החל מתקופת המקרא ועד ימינו, שרידים ארכיאולוגים, תלים עתיקים וכו'. עוד מאופיינת השפלה באתרי מערות מסתור מתקופת בר-כוכבא, כמו גם מערות רבות אחרות )מערות קולומבריום, קבורה, מגורים וכד'( וזאת בשל המסלע הקירטוני הרך המאפיין את השפלה, מסלע נוח מאוד לחציבה, אלמנט שזוהה ושומש ע"י התושבים באזור לאורך ההיסטוריה. תבליט פני האזור מתאפיין בגבעות קטנות ועגלגלות בגבהים של בין 200 ל 400- מ' בממוצע.
 
בעונת האביב, השפלה בשיאה! גבעות החמוקיים העגלגלות מקבלות כסות עלווה ירוקה לצד מרבדי כלניות, תורמוסים ותפרחות ורודות מרהיבות של עצי כליל החורש המעטרים את צידי דרכיה. לקראת ט"ו בשבט נמצא תפאורה מרשימה של לובן פריחת השקדיות בבוסתנים העתיקים ששרדו מימי קדם. הרבה מאוד מסלולי טיולים ופינות חמד מציע לנו האזור: חניוני קק"ל לפיקניק ונופש פעיל, שמורות טבע, שבילים נסתרים ביערות כמו גם אטרקציות תיירותיות במושבים הרבים כמו: יקבי-בוטיק פרטיים, אומנים ואומנותם, מסעדות ביתיות בטעמי עדות שונות ועוד'. פרטים על כל אתרי הביקור והאטרקציות ניתן לברר בקלות דרך משרד התיירות "יואב יהודה" שמרכז את כל המידע אודותם (ראו קישור למטה). מפת הטיולים וסימון שבילים של האזור היא מפת "פרוזדור ירושלים".
 
 
 
 
 
חניון ליאון
חניון נופש פעיל של קק"ל מול מושב ליאון. נקרא ע"ש הנדיב שתרם להקמת הישוב ליאון. הישוב ליאון )מרכז- כפרי( נקרא במקור: "שריגים". ע"ש שריגי הגפנים שגדלות באזור. לאחר שנתקבלה תרומתו של אותו ליאון, הוחלט במשרדי הנהלת הישוב בארץ לשנות את השם לכבודו של אותו תורם. אלא, שלא התחשבו בדעתם והעדפותיהם של בני הישוב שעד היום מתעקשים וקוראים ליישובם בשמו המקורי: שריגים. כך התקבל ישוב בן שני שמות: שריגים-ליאון. חניון ליאון נמצא בתחום יער "פארק בריטניה" של הקק"ל שהוא אזור נטיעות די גדול שראשיתו בתחילת שנות ה 50- והנטיעות נמשכות עד היום. נצא לרכיבה דרך שביל 4 על 4 שהוא "דרך נוף ראשית" ביער, מסומן בשחור וגם ש"י. לצד השביל תשתקף לנו השפלה הנמוכה ומישור החוף מימין )מערב(. ביום יפה נוכל לראות אפילו את הים. בדרך נמצא 2 מרפסות תצפית לנוף עם לוח הסבר. הישובים הקרובים לנו הם מושב עגור ולוזית ורחוק יותר מפארק בריטניה לח'ירבת מידרס בשפלה
 
מצפה משואה
זהו מצפה שרפות של הקק"ל שקם בראשית שנות ה 50- ', בתקופה שהחלו פעולות הייעור המאסיביות בפארק. נרכב על הכביש למצפה רק כדי ליהנות מהנוף תוך כדי שאנו מרוויחים עלייה לא קשה לשיפור הכושר! כשנגיע למצפה נוכל לעלות עליו למרפסת התצפית. מעלינו בקומה העליונה של המגדל נמצא את פקח/תצפיתן השרפות של קק"ל שיושב בתצפית יומם ולילה עם מכשיר קשר ומדווח על זיהוי מוקד שריפה ביער. מבחינה גיאוגרפית המצפה ממוקם בדיוק במרכז בין השפלה הגבוהה )ממזרח( לנמוכה )ממערב(. אפשר להשקיף ממנו לשני הכיוונים. מכיוון מזרח ניתן לזהות את רכס הרי יהודה שהוא חלק מקמר חברון. מה שמסביר לנו את פירוש שמו של האזור: "שפלת יהודה" = אזור גבעי, שאינו הררי ואינו מישורי, המשתפל מהרי יהודה.
 
שביל סימון אדום
כשנסיים ליהנות מהנוף נחזור לאוכף ונרד חזרה בכביש. בזהירות בבקשה! כשנגיע לנקודה בכביש ממנה התחברנו קודם מהשטח )בשביל מצד שמאל( נפנה ימינה בדרך עפר לכלי רכב, נרכב כחצי קילומטר עד שנגיע לגיא מימין. נפנה לתוך הגיא היורד ממצפה משואה ואחרי כ 50- מ' לערך נבחין בצד שמאל - בשביל סימון אדום המטפס בשיפוע קטן ותלול מאוד. נעלה אותו בזהירות ברגל )הוא תלול מדי לרכיבה( וניכנס לשביל מסומן בתוך היער. מכאן אנחנו נצמדים לשביל סימון אדום להמשך דרכנו. תחילתו של השביל מטרים ספורים של סינגל )שביל צר( אבל יוצא ממעבה היער לתוך שביל רחב. נרכב בשביל הרחב עד שיכניס אותנו שוב לסינגל חביב בין העצים. קטע הרכיבה כאן מיועד לרוכבים מיומנים ולא למתחילים. המתקשים ילכו קטע זה ברגל. השביל יוציא אותנו למטע זיתים קטן, יקיף אותו בדרך רחבה לכלי רכב, יעלה במקביל לכביש ולאחר מכן השביל האדום שלנו חוצה את הכביש לכיוון ח'ירבת מידרס. נחצה בזהירות את הכביש ונמשיך ישר עם שביל הרכב שבין כרמי הגפנים העולה לגבעה, שבפסגתה אתר ח'ירבת מדרס.
 
ח'ירבת מדרס
במקום שרידי ישוב יהודי מן המאה השנייה לפנה"ס ועד למאה השנייה אחרי הספירה, שלאחרונה עבר שיפוץ נאה לנוחות המבקרים בו. בשיטוט במקום תמצאו מערת קבורה עם אבן גולל לפתחה, מערת פעמון קולומבריום, פירמידה קטנה בראש הגבעה שכנראה שימשה מצבת קבורה וגולת הכותרת, מערת מסתור מס' 20 מתקופת בר-כוכבא. הממצאים באתר משולטים ולא קשה למצוא אותם אם רוכבים על השבילים המסודרים. אם יש ברשותכם פנס ואין לכם פחד ממערות )ואף צרות מאוד( מומלץ מאוד לבקר במערת מסתור 20 . יש חצים והכוונה לזחילה בתוך המערה המורכבת מחדרים ומחילות המקשרות ביניהם.
 
בסיום הטיול באתר, נרד עם השביל לכיוון צפון מזרח, לחניה מסודרת לרכבים המגיעים לבקר בו. משם, נרכב על הכביש שלמרגלות מושב צפרירים המשקיף אלינו מנגד והוא יוביל אותנו עד לצומת הפניה למצפה משואה. כ 100- מ' לפני הגעתנו לצומת, במקום שהכביש שלנו פונה ב 90- מעלות שמאלה, נזהה המשך ישר לכיוון הרכיבה שלנו על גבי דרך עפר לג'יפים. נמשיך ישר על אותה הדרך שתוך כחצי ק"מ תביא אותנו אל מול מושב גבעת ישעיהו ומשמאל - צומת ליאון והישוב ליאון. נחצה את הצומת, נפנה שמאלה ליער )רק כדי לא לרכב על הכביש( ונזהה דרך ג'יפים טובה שתעלה אותנו לחניון ליאון חזרה לרכב.
 
לסיום
מי שזקוק למשקה קר - הצרכנייה של ליאון זמינה ופתוחה באמצע השבוע. מי שחושק בקפה ועוגה טובה, בבית קפה נחמד ומיוחד, מומלץ לסור ל"מימי'ס" בגבעת ישעיהו וליהנות מעוגות ועוגיות טעימות, אירוח סימפטי של מימי האופה בעצמה (ואחיה שימי) במחירים הוגנים לכל כיס. ניתן גם פשוט לשלב אותו על אם הדרך במהלך מסלול הרכיבה. בית הקפה סגור בשבת. ראו קישור לאתר למטה. מי שלא מסתפק ב 10- ק"מ רכיבה, יכול לגוון בעשרות אפשרויות בזכות השבילים הרבים בפארק בריטניה והסביבה, אם בידיו מפת סימון שבילים של האזור - יוכל לאתרם ולבחור לו את התוספת הרצויה.
 
קישורים למידע על אטרקציות תיירותיות ומסעדות באזור: 
מימי'ס: www.mimis.co.il 
המלצות מאתר "דרך האוכל": http://www.tastytrips.com
 
 
*חברת נביעות, לייבק בע"מ ואיגוד האופניים השקיעו את מיטב המאמצים כדי להבטיח שהמידע בדיסק טיולי אופניים זה יהיה מדוייק. מובהר בזאת כי חברת נביעות, לייבק בע"מ, איגוד האופניים ו/או מי מטעמם אינם אחראים למסלולי הטיול באופניים המפורטים לעיל לתיאור המסלולים, מפת המסלולים, לרבות לכל נזק אשר יגרם במהלך ו/או כתוצאה מהרכיבה או כל פעולה אחרת במסלולים.

 

 
 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg