top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

ראשון לציון טורס וגם... אופניים

___________________________.JPG

מאת: אבי גנאור
יש ערים בישראל שכאשר אומרים את שמם קיימת אסוציאציה שמיד קופצת ועולה בראשם של המאזינים. נהריה למשל נופש ואופניים. נתניה? ים וצרפתים, תל אביב...עיר ללא הפסקה. ירושלים? עיר הקודש, אשדוד ..נמל ו-ועדים ואילת בילויים ונופש, ולכן כאשר הזמינו אותי לבקר בראשון לציון  עיר של תיירות ומסלולי אופניים, היה לי קושי להאמין ולא היה לי קל להתחבר לעיר שיותר מכל מזכירה לי את "גינדי"  אבל האמת היא שבראשון לציון תוכלו לקבל חוויית טיול מגוונת, החל מביקור במרכזה ההיסטורי של העיר, המציג סיפור מרתק אודות ראשית ההתיישבות הציונית בארץ ישראל וערש לידתם של השפה העברית המתחדשת, ההמנון הלאומי והדגל, דרך מרכזי פנאי ובילוי ענקיים כמו הסינמה סיטי והיס פלאנט, מתחמי תרבות הומים מלאים במסעדות ובמועדונים, פארקים רחבי ידיים ומלאי ערך מוסף, חוף ים מטופח, וגולת הכותרת: פארק אגמים שמשלב טבע, מסלולי אופניים, אטרקציות, מופעי מוזיקה ועוד.

______________________.JPG

ראשון לציון נוסדה בשנת 1882 והייתה המושבה הראשונה של העלייה הראשונה. לעיר היסטוריה מפוארת שהחלה עוד לפני קום המדינה ולה תרומה רבה בעיצוב סמלי הרוח של המדינה, כגון, הובלת החייאת השפה העברית בארץ ישראל באמצעות הקמת בית הספר העברי הראשון, הגן העברי הראשון והפיכת השפה העברית משפת קודש לשפת דיבור. כמו כן, היו אנשי המושבה אלו שחיברו לראשונה את מילותיו של נפתלי הרץ אימבר ללחן הרומני העממי ושרו לראשונה את ההמנון הלאומי. בראשון לציון גם הונף הדגל הכחול – לבן הראשון, הוקם המפעל המודרני העברי הראשון – יקב כרמל מזרחי ועוד. העירייה רואה במורשת ההיסטורית נכס ייחודי שיש להנציח, מקור לגאווה גדולה ומבקשת להביא זאת לידי ביטוי לתושבי העיר ולמבקרים בה.

מאז עד היום – המושבה צמחה להיות העיר הרביעית בגודלה בישראל ומונה כיום כרבע מיליון איש. העיר נחשבת לאחת הערים המבוקשות ביותר למגורים, נהנית ממיקום מצוין במרכז המדינה, מרמת איכות חיים גבוהה, מערכת חינוך טובה מאוד, מגוון של פארקים ושטחים ירוקים, אתרי טבע ייחודיים, חוף ים, אירועי תרבות, מוסדות תרבות, בילוי ופנאי.החזון של ראש העירייה, דב צור, הוא להמשיך את תנופת הפיתוח והצמיחה ולהפוך למטרופולין מרכזי, אשר מעניק לתושביו איכות חיים גבוהה, חינוך איכותי, תרבות עשירה ותעסוקה מתקדמת, תוך שמירה על ייחודה וערכיה ההיסטוריים של העיר.

RISHON1small.jpg

 בעשור הקרוב צפויה העיר להמשיך את תנופת הפיתוח, לגדול בכ-20 אלף שתי אב ולהפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל. cמקביל, השאיפה של העירייה היא להפוך למוקד מרכזי לעסקים אשר כולל תעשייה מתקדמת מתחומי ההייטק, הפיננסים, המדיה ועוד. בימים אלו מקדמת העירייה תכנון לשלושה מתחמי עסקים חדשים ושואפת שאליהם יגיעו חברות גדולות ומרכזיות בתחום התעשייה המתקדמת, פיננסים, הייטק, ביוטק ועוד.
מימין מסלול אופניים בגן האותיות העברי
מוזיאון ראשון-לציון
הידעתם שבראשון לציון נולדו דגל הלאום, "התקווה" ובית הספרה עברי הראשון בעולם? את כל אלה תמצאו במוזיאון העיר, המציג את ייחודה של ראשון-לציון כיוצרת סמלי לאום וערכים תרבותיים ארץי שראליים. כאן תוכלו להכיר את סיפורה החשוב והמיוחד של העיר– הסיפור של ישראל שאותו מציג מוזיאון ראשון-לציון.

המוזיאון הפתוח של ראשון-לציון שוכן בלב העיר ההומה, בריבוע הרחובות הרצל, רוטשילד, אחד העם והכרמל. במוזיאון תפגשו את סיפור הקמת המושבה, את מאבקיהם של המייסדים לשרוד ולמצוא מים, את הברוןרוטשילד שנחלץל עזרתם, את יצירתו והנפתו של דגל כחול לבן הראשון בעולם בחגיגת מלאות למושבהשלוש שנים(1885), במרתף הבית העתיק שבו התגורר נפתלי הרץ אימבר תכירו את סיפור הולדת המנון "התקוה" בראשון-לציון, בתצוגת בית הספר העברי הראשון בעולם תקחו חלק בשיעור עםה מורה דוד יודילוביץ'. לצדכל אלה במוזיאון גם תערוכות נוספות ומרהיבות, בהן תכירו את בית המייסדים על כל רהיטיו, תתפעלו מאוסף כליפורצלן מבתיראשונים, תציצו אל האופנה של פעם בתלבושות אותנטיות, תחוו את חיי ההחקלאיים של המושבה,  תפגשו את אמצעי התחבורהשל פעם כולל דיליז'אנס אמיתי, ותטיילו ברחוב של בעלי המלאכה נותני השירותים למושבה החקלאית ראשון-לציון. בצאתכם מן המוזיאון תוכלו לטייל על"שביל הראשונים" מסלול משולט העובר בין17 אתרים במתחם העיר ההיסטורית שבין הרחובות רוטשילד, אחד העם, הרצל והכרמל, ותוכלו להיווכח בעבודת השימור הנמרצת שמבצעת העירייה בשנים האחרונות להפחת חיים ברובע ההיסטורי של העיר. מוזיאון ראשון-לציון, רח' אחד העם2, טל': 03-9598862

RISHON3.jpgגן בעברית? יש דבר כזה
"גן בעברית"משתרע על שטח עצום של כ- 70 דונם וממוקם על שטח בסיס צריפין במזרח ראשון לציון. הפארק כולל מגרשי ספורט, בריכות נוי, שבילי אופניים, מבוך מילים, מתקני כושר

  משמאל: מסלול הפאמפ-פארק בגן האותיות העבריות 

הפארק משתרע על שטח עצום של כ- 68 דונם ירוק והוא מוקדש כולו לשפה העברית, שלה סיפור אהבה נושן עם העיר ראשון לציון. העיר ראשון לציון הייתה לעיר שבה הפכה השפה העברית משפת קודש  לשפת דיבור של העם היהודי בארץ ישראל ובתפוצות. בני המושבה ראשון לציון היו הראשונים שהחלו ללמד עברית בגני הילדים ובבתי הספר ועד מהרה הפיצו את בשורת העברית בכל רחבי ארץ ישראל. מורשת מפוארת זו של העיר לא באה די לידי ביטוי ברמה הלאומית ובקרב הדור הצעיר. העיסוק בשפה מיועד לבלשנים לאנשי אקדמיה ותושבי העיר והארץ בכלל לא ערים למורשת יפה וחשובה זו. על כן, החליטו בעירייה לצאת מהמוזיאונים וחדרי הלימוד ולהביא את המורשת העברית לציבור באופן חווייתי – בפארק שכולו מוקדש לשפה העברית.

גם למיקום הפארק יש סיפור מיוחד. מזרח ראשון לציון אינה רווייה בשטחים ירוקים, ולכן כאשר ביקש ראש העירייה להקים פארק באזור הוא נתקל בבעיה קשה של היעדר שטחים פתוחים. הוא הצליח למצוא פיתרון יצירתי לבעיה וביקש ממשרד הביטחון, שכבר הודיע כי מחנה צריפין צפוי להתפנות בעתיד, כי יפנו פיסת שטח כבר עכשיו ויאפשרו הקמת פארק ציבורי פתוח לטובת תושבי העיר והאזור. הפארק, שנחנך רק לפני כשנה, כבר הפך לאטרקציה ומושך אליו מבקרים מכל רחבי הארץ.

אז מה יש בגן? בריכות ביולוגיות גדולות עם דגי נוי, מזרקות, מגרשי כדורגל, כדורסל וקטרגל, שבילי אופנים היקפיים, מתחם המיועד לפיקניק, מתחם מתקני פעוטות מקורים, מתקני כושר וכמובן מדשאות רחבות ידיים. וכמובן, את הכל עוטף העיסוק בשפה העברית. בגן עובר כחוט השני "שביל מלים" הקושר בין האזורים השונים. כמו כן שולבו צמחים לפי סדר האלף בית, מזרקת אותיות בה הילדים יכולים לשלוט על זרמי המתזים ולכתוב את שמם, מבוך מילים בו ניתן להגיע לאוצר על ידי פתרון מילים וניבים בעברית, "גבעת אלפון" בה ממוקמים גבעה עם אותיות שניתן לטפס אליה, לוח וקיר לכתיבה עצמית, שיפודי מלים להרכבת משפחות מלים ואלמנטים נוספים שאותם מגלה המבקר בהדרגה.

בגן נשמרו המתקנים המקוריים של הצבא כגון ההאנגרים והצריפים שהוסבו לשימושים חדשים כמו: סככות צל למתקני משחק, מסעדה, בית קפה וגלריה עתידית. עצי האקליפטוס הוותיקים האופייניים למחנות צבא נשמרו בקפידה ומהווים את אזורי הצל של הפארק. הפרויקט מדגים כיצד בהשקעה עירונית יצירתית ניתן להסב שטח "אבוד" של מחנה צבאי לטובת שיפור איכות החיים העירונית.

RISHON2small.jpg

גן  חוף הים
לחוף הים של ראשון לציון ניתן כיום להגיע גם ברכיבה על אופניים ממרכז העיר  ובעתיד הקרוב גם ממזרחה. החוף מציע לילדים ולהורים חוויה משולבת של חוף ים, מצד אחד, ים, גלים, חול, כף ודלי, ומצד שני, פארק משחקים רחב ידיים. פארק חוף הים נמצא בחלקו הצפוני של חוף הים בצמוד למתחמי החנייה. הפארק משתרע על שטח של 11 דונם. המבקרים יכולים ליהנות מ-15 מתקנים ייחודיים, 6 מגרשי כדורסל קטנים, 4 מגרשי כדורגל לפעוטות עד גיל 5 על שטח של 100 מ"ר כל אחד, מבוך, מתקני משחק מקורים לפעוטות, מתקני כושר לבוגרים, פינות ישיבה, וכמובן, נוף לים.

מימין: בריכת נופרים אקולוגית בפארק האותיות  העברי

בנוסף, על ראש הגבעה בגן, נבנה מצפה פיראטיים בו הוצב מגדל עם משקפת ממנו יוכלו הילדים להשקיף לים-את הדרך למטה מן הגבעה יעשו על גבי אחת משלושת המגלשות שיותקנו במקום. במקום נבנה גם משטח עץ גלי, מיני אקסטרים, שמתפרש על שטח של 2 דונם להחלקה על גלגיליות, סקייט בורד ולרכיבת אופניים.

חוף ים חדש 
החוף הדרומי, שבמשך שנים הוחזק על ידי משרד הביטחון ושימש שטח אימונים, עבר בשנה האחרונה תהליך הכשרה שבו נדרשה עיריית ראשון לציון, באמצעות צוותים מיוחדים ובפיקוח יועץ בינלאומי לפינוי ימי, לסרוק 22.5 דונם מחוף הים ומהים ולפנות מפגעים ונפלים בשטח באמצעות כלים הנדסיים וצוללנים. עלות הכשרת החוף שהיוותה תנאי להעברתו לשימוש חוף רחצה היא כ-13 מיליון שקלים מתקציב העירייה. בימים אלו מתבצעות עבודות להקמת גדר היקפית הן ביבשה והן בים שיבטיחו את שלומם של המתרחצים.

למרות שבתחום שיפוט העיר יש שבעה קילומטרים של חוף, רובו בשימוש משרד הביטחון ורק כ-800 מטרים משמשים לחוף רחצה. לפני כשלוש שנים נחתם הסכם בין משרד הביטחון לעיריית ראשון לציון על העברת 150 מטרים רצועת חוף משימוש צה"לי לטובת חוף רחצה פתוח לציבור. מכיוון שזהו שטח החוף הראשון שהועבר אי פעם מידיים צבאיות לידי הציבור, ומכיוון שבישראל אין ניסיון של פינוי מוקדים משטח ימי, נתקל התהליך בקשיים בירוקרטיים רבים. אנו נמצאים בישורת האחרונה ומקווים שכבר בשבועות הקרובים ייפתח החוף לציבור.  בעירייה מקווים כי זוהי סנונית ראשונה וכי משרד הביטחון ימשיך במגמה ויפנה את כל שטח החוף לטובת ציבור אזרחי ישראל. תוספת רצועת החוף תאפשר לעירייה להקים חוף ייעודי לילדים, על פי התכנון, במקום יוצבו מתקנים להנאת הילדים, כמו מתנפחים, טרמפולינות ומגלשות שיופעלו עם מי ים. לעיר חמישה חופים מוכרזים שכל אחד מהם משתרע לאורך כ-150 מטרים. חוף מספר 4, הוכרז בשנה שעברה כחוף כחול ולכן לא ניתן להשכיר בו כסאות ומיטות שיזוף. ביתר החופים החליטה העירייה להקצות לפחות 30% משטח החוף לטובת ציבור המתרחצים מבלי שיאלצו לשלם כסף עבור כיסא או שמשייה. גם השנה יעמוד לרשות המתרחצים חוף נפרד עבור הציבור הדתי. כל החופים בראשון לציון מונגשים לנכים.החוף הצפוני מיועד לספורט ימי שאינו ממונע, בימים אלו נמשכת בנייתו של מועדון השייט שיתפרס על שטח של 300 מ"ר, יחליף את המועדון הישן ויעניק הדרכה ושירות ליותר גולשים בענפים נוספים כמו קיאקים, מפרשיות, גלשני רוח ועוד. בנוסף ישמש המועדון שני בתי ספר יסודיים בלימודי הסביבה הימית והחופית.

RISHON5small.jpg

האגמים במערב ראשון לציון
טבע עירוני מרהיב ביופיו משתרע במערב העיר ראשון לציון.  אגמי מים מוקפים בצמחייה מגוונת ועשירה המעניקה מחסה למאות יונקים מכרסמים ובעלי כנף שהפכו את המקום למשכנם. ציפורים נודדות מוצאות במקום תחנת מרגוע בטרם ימשיכו בדרכם, חובבי טבע רבים מגיעים לצלם ולתעד וסתם אנשים המבקשים לשמוע שקט, לראות ירוק  ומים ולהתנתק לרגע  ממרוץ החיים - והכל נמצא בפאתי עיר גדולה וסואנת בחולות ההולכים ונעלמים  בעקבות בנייה מואצת .
 מימין: אגם  ראשון לציון
בסופי שבוע לא ניתן להתקרב לאזור עם מכונית 

פיתוח ראשון מסוגו בארץ בחולות  אלה, הוא פרויקט חפירת אגמי מים לקליטת מי נגר עילי להשקיה ולהחדרה למי התהום. הראשון מבין שני האגמים שנחפרו הוא  אגם ראשון הסמוך למתקני השעשועים של הסופרלנד. בשנת 1992 נחפר האגם ביוזמת הרשות המקומית  במטרה לאגור מי גשמים להשקיית הפארקים במערב העיר. מי הנגר העילי נאספים בצינורות הובלה תת קרקעיים, נפרדים ממערכת הביוב העירונית ומוזרמים לאגם.

בשנים גשומות במיוחד,  גאו מי האגם ועודפי המים זרמו לים. למניעת בזבוז מים אלה, ביוזמתו של עוזי קרלן, בן ראשונים, רוקח ובעל ניסיון בחקלאות מים,  נחפר  בשנת 1998  דרומית לאגם ראשון ובמרחק קצר ממנו אגם נוסף, אגם הנקיק, שקיבל את שמו בשל צורתו. עודפי המים מאגם הסופרלנד נשאבים אליו על ידי 2 משאבות ויכולת הקיבולת שלו היא עצומה. מי אגם הנקיק נועדו להחדרה למי התהום בלבד. מידי שנה חוסכת העירייה 5 מיליון ₪ בהשקיית גינות המערב באמצעות מי אגם ראשון.

טבע בלב העיר
שני האגמים נחפרו בסביבה חולית. סביבה זו מהווה בית גידול מיוחד בפני עצמו והצומח והחי שנמצאים בהם מותאמים לתנאים המיוחדים השוררים בחולות. צבאים, שועלים וחזירי בר מוצאים גישה לאגמים בלילה ולוגמים מהם מים לרוויה. כך, עם השנים התפתחה מערכת אקולוגית חשובה באגמים הכוללת צמחייה ובעלי חיים האופייניים למקווי מים מתוקים. התנאים הייחודיים השוררים באגמים אלה משמרים מגוון ביולוגי יוצא דופן הכולל חרקים, סרטנים רכיכות דו חיים ועוד. לפני כמה שנים הוכנסו דגים לאגמים בצורה יזומה ובעלי כנף מוצאים להם באגמים אלה "תחנת תדלוק" חשובה במהלך הנדידה וחלקם אף מקננים בהם.בין המינים המעניינים שנצפו : אנפה משורטטת, אנפית גמדית, צולל ביצות, עיט צפרדעים, זמירון, חרגולן זמירי וקנית אירופית.

RISHON4small.jpgתרבות ופנאי על גדות האגם
באזור האגמים התפתחו תחומים שונים של תרבות  הפנאי : מתחם השעשועים בסופרלנד, מגרש כדורגל עירוני, מנחת להטסת טיסנים ומטוסים קלים, שם נמצא גם מוזאון התעופה והחלל , "יס פלנט" –מתחם בתי קולנוע ומסעדות, טיילת, מסלולי רכיבת אופניים בחולות, מסלולים לאוהבי הליכה ועוד.

                      משמאל- אגם ראשון לציון עם המבט מזרחה מהדיונות שבמערב לעבר המגדלים שבמזרח

לאחרונה נפתחה לציבור טיילת עץ ממש על המים שתאפשר לכם להרגיש ממש על המים. מדובר בפרויקט משותף של עיריית ראשון לציון והחברה הממשלתית לתיירות להקמת טיילת סביב האגם. שלב ראשון של הטיילת הינו ממתחם "יס פלאנט" לכיוון מתחם הכנסים והאירועים lago. הטיילת עצמה תבנה בשני מפלסים אשר אחד ישמש כמשטח הליכה מעל גדת האגם, וטיילת נוספת אשר תהיה טיילת דק מרחפת בשולי  ובתוך האגם. בטיילת הדק המרחפת ישנן שתי נקודות תצפית, שהייה והתכנסות.

על גדות אגם הנקיק סומן מסלול רכיבה אתגרי. שלושה שבילים נסללו וסומנו: למתקדמים, לרוכבים ברמה בינונית ולמשפחות. כ-12 ק"מ המתחילים בגלישה בדיונות החול ליד הכניסה לאתר אגני החמצון, מתפתלים בין עצי האיקליפטוס ומסתיימים בשכונות המערביות של העיר.

פלייבוקס
מנהרת הרוח חדשה שתיפתח בחודש נובמבר הקרוב, מדמה את חוויית הצניחה החופשית אחד לאחד ומאפשרת לילדים החל מגיל 3, מבוגרים ונכים ליהנות מחוויית תעופת הגוף האנושי. מנהרת הרוח הראשונה בישראל מוקמת בימים אלו על גדות האגם במערב ראשון לציון, בסמוך למתחם היס פלאנט והסופרלנד.
מנהרות הרוח  החלו כמתקן אימונים לספורטאי צניחה חופשית, המתחרים בליגות שונות ברחבי העולם. עם הזמן, מנהרות הרוח הפכו לאטרקציית בילוי לכל המשפחה, במיוחד לאנשים שמבקשים לחוות את חוויית תעופת הגוף בחלל סגור ובטוח. היתרון במנהרות הרוח הוא זמן אויר בלתי מוגבל.
רחבי העולם קיימות 100 מנהרות רוח וזו הראשונה שמוקמת בישראל. עלות המתקן כולו מוערכת בכ-30 מיליון שקלים. את החוויה של התעופה משיגים באמצעות מערכת של משאבות שמזרימות אויר לתוך פיר שגובהו 14 מ' וקוטרו 4.3 מ'. מנהלי החברה מציינים כי בעולם הפך הטרנד לענף ספורט של ממש, וכי עם הקמת המתקן בישראל יחלו לפעול ליגות לילדים, לספורטאים ולנכים  בתחום תעופת הגוף במנהרות הרוח.

אמפיפארק לייבפארק מבית זאפה
האמפיפארק ממוקם מדרום מערב לאגמים והוא כולל 3,000 מקומות ישיבה ועוד כ- 9,000  מקומות על הדשא. האמפי יופעל על ידי קבוצת זאפה והכוונה היא שהוא יהיה האתר המרכזי בגוש דן להופעות חיות מהארץ ומחו״ל.ייחודו של האמפי הוא שהוא נבנה כך שהוא יכול להכיל מופע אינטימי של אלפיים איש, ולגדול בהתאם לצורך ל- 5,000 איש או 12,000 איש. בכל מקרה, הצופים ייהנו מאיכות צפייה והאזנה מושלמים. האמפי ממוקם במערב העיר סמוך לסופרלנד ולאגם, סביבו יש שפע של חנייה והוא נגיש בקלות מנתיבי איילון וכביש 431 ( יש לציין שבקרוב ייסלל נתיב מ431 ישירות למתחם ויהפוך אותו לנגיש עוד יותר).

 

 

 

Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg