top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

שביל אופניים מדליק ביער שגב

segev forestאם אתם חובבי אדרנלין, באקשן ושיפועים, ומוכנים לעבוד קשה, אז כנראה שתאהבו מאוד את "הכוכב החדש" שביל אופניים (סינגל) במורדותיו של יער שגב. סינגל משגב הוא כוכב שונה בגלקסיית שבילי האופניים של קק"ל, העניין הוא במינונים. מינון גבוה של קווי גובה צפופים במפה, מינון גבוה של סלעים ובקטעים מסוימים גם הזעה במינונים מכובדים. השביל תלול, רצוף עליות וירידות אינטנסיביות, אז מי שמתחבר לשורות הראשונות, מוזמן לפתוח יומן ולשמן שרשראות.

חווית הרכיבה
יער שגב, הלב הפועם של ישובי המועצה האזורית משגב. הסינגל ביער הוכשר בעבודת כפיים, בשמירה מקסימלית על הטבע ומינימום התערבות. השביל מאפשר רכיבה מענגת בצל עצי היער, תוך התגלויות של הנוף אל עבר הים, בחלקים מהשביל ניתן לראות גם את ואדי נחל שגב. 


segev forestהשביל רצוף ירידות, עליות וסיבובים בעלי דופן חיצונית מוגבהת להנאת הרוכבים. בצידי השביל אפשר לראות צמחי תבלין כמו זוטא לבנה ומרווה משולשת. שבמהלך העבודה הועתקו פקעות של פרחים מתוואי השביל. רצף של קטעים מהירים בשביל בירידה מובילים למבואת יער שגב, מכאן ואילך מתחילה העלייה, והשביל נעשה אינטנסיבי ורצוף עליות עם קטעי קישור קצרצרים מישוריים להורדת הדופק ולפידול עד העלייה הבאה. המטרים נצברים ואיתם גם הרגשת הסיפוק עד להגעה לנקודת הסיום, השביל עגול, כך שכמובן זו נקודת ההתחלה. ניתן להמשיך ברכיבה, קיימות אופציות רבות להארכת המסלול, וביניהן עוד מגוון סינגלים שפזורים ברחבי היער או פשוט לצאת לסיבוב שני... 

אז איך כוכב נולד?
אופניים ביער שגב זה לא דבר חדש. פעילות עניפה של רוכבים קיימת שם כבר מספר שנים במגוון סגנונות. בתחומי היער קיימים שבילים רחבים וגם דרך נוף ועם הזמן צמחה שם גם מערכת סבוכה של סינגלים השזורים במדרונות. מגמת העלייה במספר הרוכבים בשנים האחרונות קיבלה ביטוי גם בכמות הסינגלים הפיראטים שצצו ביער ונוצר מצב שזוהה על ידי אנשי קק"ל כטרום-קטסטרופה, נזק לפני הקרקע ולצמחיה.

segev forestהרעיון לסינגל התעורר כתגובה למגיפת הסינגלים הפיראטים ובנקודה זו נכנסה קק"ל לפעולה. התכנית של הקמת הסינגל הייתה מבצע משותף של קק"ל, המועצה האזורית משגב, משרד החקלאות, רשות פיתוח הגליל ובשיתוף קהילתי מלא שכלל מפגשי שיתוף ציבור שבמסגרתם אופיינו הצרכים של משתמשי היער על סוגיהם: רוכבי אופניים, מטיילים, רצים וכדו'. העבודות בשטח התבצעו בחלקן בשיתוף קבוצות מתנדבים מישובי המועצה ובחלקן על ידי קבלן מקצועי חיצוני.

המועצה האזורית משגב מקדמת את פרויקט הסינגל כפרויקט דגל לרווחת התושבים ולמיתוג יער שגב כאזור ספורטיבי שימשוך קהל מכל רחבי הארץ. המועצה וקק"ל שואפות להמשיך את הפרויקט וכבר יש תכניות לסינגל נוסף ביער שמצפון לכביש 805 וכן לשביל שמיועד גם לילדים שיוכלו להגיע לביה"ס על אופניהם. בשלב הנוכחי צוואר הבקבוק לשתי התכניות הנ"ל הוא מעבר תת-קרקעי מתחת לכביש 805 שעדיין לא מוכן. בסמוך ליער הוקם על ידי המועצה פארק מיומנויות הרכיבה והפאמפ-טרק המשמשים להדרכות ולהנאת המבקרים.

יער שגב ניטע בשנות ה-50 על ידי קק"ל ומשתרע על שטח של כ-8,000 דונם משני עברי כביש 805. העצים שניטעו היו ברובם מיני מחטניים, כגון: ברושים ואורנים. בראשית שנות ה-90 תקף מזיק את עצי אורן ירושלים והיה צורך לכרות כ-4,000 דונם של עצים נגועים. הכריתה המאסיבית פתחה חלון לשינוי בהרכב המינים והוחלט כי שליש מהיער החדש יתבסס על חורש טבעי מהמינים הטבעיים באזור ושני שליש יהוו מחטניים שונים.

לדברי יו"ר קק"ל, אפי שטנצלר: "מזה 10 שנים מכשירה קק"ל מאות קילומטרים של שבילי אופניים ביערות ובשטחים הפתוחים העומדים לרשות הציבור ללא כל תשלום. פעילות זו של קק"ל נעשית במסגרת עיצוב תרבות הנופש הפעיל ותרבות הפנאי בישראל, לרבות קידום תרבות רכיבת האופניים. על ידי פיתוח אינטנסיבי ושילוט של דרכי אופניים ביערות ובשטחים הפתוחים, קק"ל נותנת מענה לדרישה ההולכת וגוברת מצד אלפי ישראלים לשבילי רכיבה מקצועיים ובטוחים. מזה 10 שנים מכשירה קק"ל מאות קילומטרים של שבילי אופניים ביערות ובשטחים הפתוחים העומדים לרשות הציבור ללא כל תשלום". 

segev forestנתוני השביל:
אורך השביל: 15 ק"מ, גובה מצטבר: 570 מ’, כיוון רכיבה: עם כיוון השעון.
עונה מומלצת: כל השנה, למעט ימים גשומים, זמן רכיבה: שעה וחצי-שלוש שעות.
דרגת קושי רכיבה: בינונית (בעיקר בשל הפרשי הגובה במסלול), דרגת קושי טכני: בינונית.
נקודת התחלה וסיום: לשביל שתי מבואות כניסה:
1. מבואת יער שגב (מומלצת לאלה שרוצים קודם לטפס ולסיים בירידה).
2. מבואת משגב.

 הוראות הגעה:
צומת ישי לפנות שמאלה אל כביש 77. במחלף המוביל יש לקחת כיוון לכרמיאל ולעלות על כביש 784. עד להגעה לצומת משגב שם יש לפנות שמאלה ולעקוב אחר השילוט למועצה האזורית. בכיכר שבסמוך למועצה יש לפנות ימינה לכביש המוביל למספר מגרשי חנייה הסמוכים למבואת משגב.

segev forest

 

 

 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg