top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

חום יולי אוגוסט - טיול מדבר קיצי באופני הרים

track in the desertתאשימו את בני האדם, תאשימו את השמש , תאשימו את מחזורי ההתחממות של כדור הארץ,  אבל העובדה היא שאנחנו כבר באוקטובר , אבל מזיעים כאילו אנחנו עדיין בשיא הקיץ....אז קחו לכם טיול קיצי שעשינו במדבר שמראה שגם בשיא החום אפשר לצאת לטיול אופניים בצורה אחראית. 

זפטת  שמש
אמצע יולי, טמפרטורות גבוהות לעונה, חם והביל. חברינו היקר ג.א (השם שמור במערכת(, סבא לנכדה, לא מפתיע אותנו כשהוא מפתיע שוב ומודיע שהוא הולך להתחתן. אצל ג.א.  אנחנו מאבחנים סימנים של בלבול, חוסר מנוחה, סחרחורות וחולשה כללית, יש מצב שהבחור קיבל זפטה שמש, אבל גם יתכן מאוד שהוא פשוט מאוהב .אנחנו בכל מקרה זורמים עם זה.  כתגובה ציונית הולמת אנחנו קובעים מסיבת רווקים שתבוא בצורה של טיול יומיים במדבר,  בעיצומו של יולי הלוהט.

התוכנית כוללת פגישה של אחה"צ בערד ומשם במסלול שרובו, כמעט, בירידה, סינגלים ונאקבים לרוב וגלישה מגניבה לכפר הנוקדים.  למחר תכננו משהו קצר וקולע, לפני שהחמה תוציא לנו את הנשמה.

track to the desertהיום הראשון
אנחנו מתאספים אט אט בתחנת הדלק פז בכניסה לערד . הפיתוי לברוח למזגן במסעדה ממול ניכר אצל כולם בעיניים, אבל תוכנית היא בסיס לשינויים ואנחנו משנים מהרגלינו ונצמדים לתוכנית.  פורקים אופניים ובשעה 17:30 כאשר נראה שאיזה מעלהאחת ירדה מהטמפרטורה,  אנחנו יוצאים.  חוצים את כביש 31 צפונה ונכנסים לערוצו העליון של נחל צאלים. 

אנו עם הפנים מערבה ומקדמת אותנו בריזה נעימה. האוויר יבש ונעים באופן מפתיע. עם הסימון השחור אנחנו זורמים במורד נחל צאלים ובשלב מסוים עוזבים את הנחל ומתחילים למשוך לכיוון כיפה 574 .

ממשיכים במגמת הטיפוס לנ.ג.607 ,  חוצים את הכיפה מזרחה ופוגשים סמ"ש כחול היורד צפונה בואדי תלול וטכני עד לנחל דומיה. במורד הואדי אנו מתעכבים להתרעננות ומנוחה קצרה ליד בור מים פעיל.  מתחילים לטפס במתינות בערוץ נחל דומיה, פוגשים בערוץ בסמ"ש אדום ועם הסימון,  בטיפוס שהולך ונעשה קשה יותר מושכים עד לכביש המוליך מערד למצדה מערב.

רוכבים מעט צפונה על הכביש עד מעבר בכיפה 614 ומשם גולשים בסינגל טכני החובר לסמ"ש ירוק המסמן נאקב עתיק. עימו אנו יורדים בסינגל טכני וארוך מאוד עד לנוקדים. זהו קטע מדליק וארוך במיוחד העובר מעל הגדה הצפונית של נחלרחף עליון, חווית רכיבה מדהימה. הסינגל יורד עד לדרך הראשית המוליכה לנוקדים, שם מחכה לנו חגי, מנהל האתר, עם סודה קרה ומרעננת. סיימנו 3 שעות של רכיבת מדבר בשעות אחה"צ ואנחנו בדרך לארוחת ערב חגיגית והרבה בירות, לקראת שיאו של היום, סאונה רטובה בחדר המוסק בקמין עצים, מעל 100 מעלות של טירוף חושים וצלזיוס ושוב בירות ושוב סאונה. כשעתיים אחרי חצות, זחלנו גמורים לחדרים. מי גיבור של אימא?

track to the desertהיום השני
05:00, אין רחמים. השכמה. ג.א. מנער אותי מהמיטה.  לוקח לי 5 דק'  תמימות להבין איפה אנחנו נמצאים.  המחשבה הראשונה היא שאין מצב שאני רוכב הבוקר,  המחשבה השניה היא שאין ברירה. החבר'ה מתגלגלים מהמיטות , גוררים רגליים עולים על בגדי רכיבה.  אני צולל לתוך קפה שחור חזק ומר,  מתחיל לעכל את ההנגאובר מאתמול. מתלבטים על המסלול, סוגרים על סינגל הקנאים.

 05:30 , לא יאומן, אנחנו על האופניים חוצים את מתחם הנוקדים המנומנם. יוצאים לכביש ערד –מצדה ומטפסים להר הנוקדים. רוכבים לאט, הכל כבד, מדשדשים בכביש. לאחר טיפוס שלוקח לנו כ 20- דק' אנחנו פונים ימינה להר קנאים וחוברים לנאקב עתיק ששימש בעבר להובלת מלח מים המלח על גבי שיירות גמלים. 

מכאן מתחיל סינגל משובח וטכני הגולש במהירות עצבנית על משטחי סלע משונן ואנחנו מושכים מזרחה, משתדלים לא לאבד גובה. הסינגל עובר בנ.ג. 125 , משם לנ.ג.78  ואנחנו נופלים על האוכף המפורסם של מסלול הגמל האדום, בשלוחה המפרידה בין נחל אמונים לנחל קנאים. 

עם הסימון האדום אנחנו גולשים מזרחה בקטע מהיר ומדליק עד למפגש עם סמ"ש ירוק. פונים צפונה בירוק ומדוושים בדרך התופרת מספר ערוצים עד לכביש היורד למצדה מערב, שם ממתינות לנו המכוניות, להקפצה חזרה לנוקדים. שעתיים וחצי של רכיבת בוקר במדבר, בדיוק כשהתחיל להתחמם.  בנוקדים מחכה לנו ארוחת בוקר עשירה, מקלחת מרעננת ובשעה  09:30אנחנו כבר מרימים קלאצ' בדרך לת"א.

ועכשיו לתחזית
אז מה עכשיו? מדבר באמצע הקיץ? נראה שעם מעט אחריות והרבה שכל ישר אפשר גם לטעום מעט מהמדבר גם בתקופות הקיץ. אפשר לרכוב במסלולים קצרים שאינם חורגים מ- 3 שעות רכיבה,  בחלקו האחרון של היום,  לתוך השקיעה, או עם אור ראשון ולפני שמתחמם ממש. מומלץ להקשיב לתחזית ולוודא שאין עומס חריג של חום, ולהקפיד להיצמד למסלול מוכר וידוע שאינו גורר אותנו להרפתקה העלולה להימשך לשעות החמות.

 נראה שההמלצה יכולה מין הסתם להתאים גם לשאר אזורי הארץ בתקופה זו של השנה. תיהנו ונתראה בשמחות.

כתב: יורם חן   ______________________1.jpg
צילום: רונן גולן, ליאור נורקין

 
 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg