top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

פרישתו של קונטדור משנה את כל תמונת הטור -סיכום שליש

107.jpg

וזו היא ללא ספק תמונת היום כפי שצולמה על ידנו ממסך הטלויזיה. למרות שמבחינה איכותית התמונה גרועה היא מספרת את הסיפר כולו: אלברטו קונטדור שהתרסק בסיבוב ונפצע בברכו סובל מכאבים ולא מסוגל לשוב ולעלות על אופניו. זהו זה קונטדור מצטרף לכריס פרום ופורש מהטור. איזו דרמה.  איזה טרגדיה! איזה סיפור.....הקלפים נטרפים. כל הפרטים כולל סיכום השליש הראשון של הטור כאן על ידי אייבי גילת. 
צילומי מסך : אבי גנאור

חשבנו שהפרק הראשון של הטור דה פראנס 2014 ייזכר בעיקר הודות למראות של בתי הקברות ההמוניים, ואתרי הזיכרון שמארגני הטור דאגו להעביר במיוחד לזכר הנופלים במלחמת העולם הראשונה 100 שנים אחרי. אבל לאחר סדרת ההתרסקויות ההמוניות ופרישת הכוכבים הגדולים של הטור דה פראנס נראה שצמד  המילים הכי רלבנטיים  בטור דה פראנס 2014 הם  : "הכול פתוח". 
מימין קונטדור הכואב נאלץ לסיים את הרכיבה ולפרוש מהטור דה פראנס 
הטור דה פראנס 2014 החל בעיר לידס במחוז יורקשייר בריטניה. זו הייתה התחלה ה-101 של "הגרנד בוקלה" (הסיבוב הגדול) והאמת שלא זכורה לי פתיחה כל כך קשה. כבר שהוכרז מסלול הטור דה פראנס ההערכות מוקדמות דיברו על כך שהרוכבים הבכירים לא רק שלא ינסו לנצח אלא שיעסקו בעיקר במשימה של הישרדות. לו ידעו עד כמה שהם צדקו.
אז מה היה לנו עד כה? ואיזה מאפיינים יש לפרק הראשון של הטור דה פראנס 2014? קבלו תעודת שליש!
ההתרסקות של מארק קוונדיש (אומגה פארמה קוויק סטפ) בקטע הראשון הוציאה את העוקץ ממאבקי המאיצים הטהורים ואם ציפינו לראות מיהו המאיץ הטוב בעולם מארק קוונדיש או מרסל קיטל?, השאלה הגדולה שנותרה לפחות בפרק הראשון כשהמדובר היה במיאוץ אחרי קטע שטוח הייתה, לא מי ינצח אלא מי יגיע במקום השני.
16.jpg
מרסל קיטל מקבוצת ג'יאנט שימנו הוכיח שנכון להיום הוא המאיץ הטוב בעולם במרוצי גרנד טור כאשר צבר לזכותו כבר 3 ניצחונות בקטעים.
מרסל קיטל הוא רוכב גרמני ולא רק שגרמניה ניצחה את המונדיאל בברזיל אלא שרוכבים גרמנים ניצחו 5 מתוך 9 הקטעים שהיו בטור. אנדראה גרייפל (לוטו בליסול) וטוני מרטין (אומגה פארמה קוויק סטפ) הטביעו את חותמם על הטור דה פראנס 2014 והוכיחו שגרמניה היא מעצמת על לא רק בכדורגל אלא גם ברכיבה על אופניים.
במהלך הפרק הראשון של הטור דה פראנס 2014 החליפה החולצה הצהובה 3 פעמים ידיים כאשר החזיקו בה: מרסל קיטל (בשלב הראשון), וינצ'נזו ניבאלי (7 קטעים), וטוני גאלופין הצרפתי (קטע 1). 
משמאל תאונה אופיינית לטור דה  - ספורט מסוכן
מירוצי אופניים באירופה נערכים גם במזג אוויר חורפי על פי הסטנדרטים שלנו. אבל דומה שהשבוע הראשון היה לא רק קשה מבחינת המרחקים, הטופוגרפיה, אלא גם מבחינת "גנרל חורף" שהתמקם לו היטב ולא נתן מנוח.
התוצאה הייתה גשמי זעף, כבישים רטובים ממים, בוץ, רוחות צד ובעיקר תאונות והתרסקויות רבות שהוציאו רבים מהרוכבים הפייבוריטים לפני המירוץ מתמונת הפודיום.
אחת מההפתעות הגדולות נרשמה כבר בקטע החמישי כאשר אחרי נפילות חוזרות ונשנות נאלץ אלוף הטור דה פראנס 2013 הבריטי קריס פרום מקבוצת סקאי להניף דגל לבן ולהיכנס למכונית היגואר של קבוצתו ולנטוש את המירוץ כשהוא על סף דמעות, חבול ומוכה. גם אנדי שלק שניצח את הטור דה פראנס 2010 נפל ונפצע ונאלץ לנטוש את הטור כשמאחוריו הרבה מאוד סימני שאלה אם אי פעם יחזור לכושרו הגבוה מלפני מספר שנים.
זו הייתה סנסציה. הכול ציפו שהמאבק העיקרי יהיה בין קונטדור ופרום. בהיעדרו של האלוף היוצא נפתחה תמונת המאבק על החולצה הצהובה לגמרי. מהבחינה הזו הקטע החמישי על אבני הפאבה היה קטע מכריע בפרק הראשון של הטור 2014.היום גם קונטדור יצא מהתמונה ונראה שפאריז ממתינה בשלב זה להגעתו של וינצנזו ניבאלי לשדרות האליזה ...אבל מי יודע אלו הפתעות ממתינות לנו עדיין בדרך.
 
 
 אסטנה והרוכב האיטלקי וינצ'נזו ניבלי נתנו עד כה הופעה שתירשם באותיות של זהב בהיסטוריה של מירוצי האופניים ולקחו המון זמן מהרוכבים הפייבוריטים האחרים שניסו פשוט לשרוד את התנאים הפיזיים הנוראיים ואבני הפאבה. מי היה מאמין שלוינצ'נזו ניבאלי יהיה יתרון כל כך גדול על פני הרוכבים הפייבוריטים האחרים ובמיוחד על פני אלברטו קונטדור לפני תחילתו של הקטע ה-10?.
cav_001.jpg
לכל טור דה פראנס יש את הגיבורים שלו, רוכבים שזוהרים אל האירוע ומצליחים לרשום את שמם בדפי ההיסטוריה של הטור. מטאו טרנטין, בלל קאדרי ולארס בום השיגו בטור דה פראנס 2014 את ההישג הכי גדול בקריירה שלהם כשניצחו קטע אחד. מהבחינה הזו הישגו של לארס בום הוא מרשים במיוחד. ביום סגרירי וגשום, על אבני פאבה חלקלקות ובוגדניות במיוחד כשמאחוריו שורה של רוכבים פייבוריטים עשה אלוף העולם לשעבר בסייקלו קרוס בית ספר לכולם וניצח בצורה מרשימה את הקטע החמישי שהיה בעל דרגת קושי עצומה.
מימין חיוכים אופטימיים כשהשמיים היו עדיין כחולים
אילו לא הימים של זמנים עברו שבהם היה בוס ופטרון לדבוקה. הפערים בין הטופ 10 הם לא כל כך גדולים ולכן כל שניה, כל סיבוב, כל תקלה מכאנית יש לה משמעות לגבי התוצאה הסופית על הפודיום בפאריז. גם ההבדלים בין הרוכבים הבכירים אינם כל כך גדולים אולי הודות לשיטות האימון, התזונה ובעיקר הודות לבדיקות הקפדניות לגילוי חומרים משפרי ביצועים.
לגבי החולצות האחרות נדמה שפיטר סאגאן די מבסס את מעמדו כמחזיק החולצה הירוקה ולמרות שהיה קרוב לא ניצח אף קטע ואם יגיע לפאריס זו תהיה השנה השלישית ברציפות שהוא זוכה בחולצת המאיצים. בחולצה הלבנה של הרוכב הצעיר מחזיק מיכאל קוויאטובסקי אבל גם כאן המאבק עדין פתוח ונראה שהוא יצטרך לעבוד קשה מאוד מול הצרפתיים רומיין ברדט, טיבו פינו וטום דמולן.
7.jpg
בכלל לצרפתים הייתה עדנה כאשר ליום הבסטילה מזנק רוכב צרפתי טוני גאלופין עם החולצה הצהובה ובטופ 10 ישנם 3 רוכבים צרפתיים. רוכב צרפתי לא יזכה בטור דה פראנס השנה אבל הרנסנס הצרפתי אולי חזיר את האוהדים והספונסרים שכבר התיאשו מלראות רוכב צרפתי מנצח את הטור דה פראנס.
משמאל האלוף הגרמני עושה קדימון  לקראת גמר המונדיאל
הייתי אומר שתעודת השליש הראשון של הטור דה פראנס 2014 מקבלת ציון טוב מבחינת האוהדים והקהל שיצא בהמוניו במיוחד בבריטניה כדי לקבל את פניהם של הרוכבים. אבל מארגני הטור הוסיפו אלמנטים לא פשוטים מבחינת בטיחותם של הרוכבים והקו העובר בין הצגה מאלפת לתסריט בלהות הלך במקרים מסויימים קצת רחוק רחוק מדי ומי ששילמו על כך יותר מכולם הם אלברטו קונטדור כריס פרום פרנק שלק ומארק קוואנדיש.
אז אחרי יום המנוחה בבסנסון נכנסים הרוכבים לפרק השני של הטור שיהיה בעיקרו באיזור האלפים.  איך שהדברים נראים כעת הכול פתוח. כבר אמרתי את זה... לא?.  
 
 
 
 
 
ומי יקח מהרוכב הזה את שמחת הניצחון?

Jan_Barta_TdF.jpg

 

 

 

 

 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg