top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

הסינדרום ההולנדי או / אופניים כמו גרביים

__________3.jpg
מאת אבי גנאור
תמונות: אבי גנאור
הקדמה
מה ההולנדי הממוצע עושה כשהוא קם בבוקר?  הולך לשירותים, מצחצח שיניים, מתלבש, אוכל ארוחת בוקר , נוטל את אופניו ויוצא לעבודה, לאוניברסיטה, לבית הספר, להביא את הילדים לגן  או לבית הספר (סליחה, לבית הספר הילדים רוכבים לבדם).  ואם מקום העבודה שלו רחוק ומחייב נסיעה של יותר מ20 דקות הוא יעלה על אופניו, ירכב לתחנת הרכבת הקרובה , יחנה אותם בחניון התת קרקעי המקורה והשמור ויעלה לרכבת או לאוטובוס. וכשיחזור הביתה יעשה כמובן את אותו התהליך אבל הפוך. מעטים יעשו זאת ברכבם הפרטי והם יודעים למה. 
מקנאים? יש לכם סיבה טובה ואם אתם רוצים לדעת מדוע זה מתאפשר בהולנד ועדיין לא כל כך בישראל,  אשיב לכם שלפני הכול מדובר כאן בעניין של החלטה, תרבות ובתשתית שהחלו להקימה לפני כ120 שנים. כן שביל האופניים הראשון שנסלל בהולנד במיוחד עבור רוכבי האופניים נסלל כבר בשנת 1885 בעיר אוטרכט (ראו תמונה מעל ) ועבור ההולנדים רכיבה על אופניים זה עניין פשוט ויומיומי משהו אוטומטי כמו לגרוב גרביים.
 
נתונים ומספרים
לא מכבר  חזרתי מסיור עיתונאים בהולנד שאורגן על ידי משרד החוץ ההולנדי  כדי להציג בפנינו  (מעצמת ההייטק מהמזרח התיכון) את מה שמתרחש בענף האופנים ההולנדי ובעיקר כיצד נערכים משרדי הממשלה הרלבנטיים , הרשויות המקומיות וחברות הרכבות והאוטובוסים ההולנדיות כדי לבצע אינטגרציה מלאה של האופניים ככלי תחבורה במערכת התנועה ההולנדית. הסיור היה מחכים ומעורר קנאה ונראה שלא אוכל לסקור את כל האספקטים אליהם נחשפתי במהלכו  בכתבה אחת  ולכן בחרתי לפרסמו בחלקים אבל לפני הכלל,  כדאי שאציג בפניכם כמה מספרים:
1. בהולנד מתגוררים 16 מיליון תושבים שבבעלותם 18 מיליון זוגות אופניים
2. מידי שנה נמכרים בהולנד 1.3 מיליון זוגות אופניים חדשים (כ-30% מהם אופניים חשמליים)
3.ההולנדים הם יצרני האופניים הגדולים ביותר באירופה ומספקים כ30% מכלל האופניים ביבשת
4. הולנד מייצאת מידי שנה כמיליון זוגות אופניים
5. בשנת 2013 נרשמו בהולנד  600  הרוגים כתוצאה מתאונות דרכים ומתוכם 190!  רוכבי אופניים. ההולנדים לא חובשים קסדות כלל אבל לטענתם בזכות התשתיות המפותחות ומיומנות הרוכבים והנהגים, שיעור    התאונות הקטלניות בהולנד יחסית למספר הרוכבים ולהיקף הרכיבה הוא הנמוך באירופה!  
6. בהולנד סלולים כ-29,000 קילומטרים של שבילי אופניים  (הראשון כאמור נסלל כבר ב-1885) רובם ב10 השנים האחרונות  ולראייה: ב1996 היו בהולנד רק 12,000 ק"מ של שבילי אופניים וזה אומר ששיעור הרוכבים על אופניים בהולנד ממשיך לצמוח וזאת להבדיל ממדינת אופניים מובהקת כמו סין שבה התהליך מתרחש בכיוון ההפוך. התושבים עוברים מאופניים לאופנועים ולמכוניות. 
__________5.jpg
7. בין השנים 2007 ל-2010 הוציאה עיריית אמסטרדם 20 מיליון אירו על שיפוץ שבילי האופניים שבתחומה
8. מממשלת הולנד משקיעה כמיליארד אירו בשנה על אופניים ותשתיות אופניים כלומר ...לא במקרה נחשבת הולנד כמדינה המפותחת ביותר בעולם בנושא תחבורת אופניים (ראו משמאל חניון אופניים מקורה) ולא במקרה שיעור ההולנדים שרוכבים על אופנים הוא הגבוה בעולם. זה לא קורה רק מאהבת הרכיבה ומאהבת האופניים (כמו בארץ) מדובר כאן בהחלטה ממשלתית. לא בשיגעון כזה או אחר של רשות מקומית או חברת רכבות אלא במהלך אסטרטגי של מדינה ששואפת ופועלת לייעל את מערך התחבורה שלה, לחסוך בהוצאות דלק, להקטין את זיהום האוויר ולשמור על בריאות תושביה. בקיצור לשפר את איכות החיים של תושביה בכל האספקטים.     בהולנד הרכיבה על אופניים היא דרך חיים.
 
השיטה ההולנדית
ההולנדים ידועים בכל אירופה כאנשים חרוצים וכסוחרים מעולים ומסיבה זו אין בכוונתם לשמור את כל הידע והניסיון שהם רכשו רק לעצמם והם מציעים למדינות רבות נוספות (ובהן לישראל) לרכוש מהם ידע זה וליישמו במקומותינו ולא רק בתשלום. שגרירות האופניים ההולנדית (כן יש כזה ארגון)  שמה לה למטרה לסייע לאגודות אופניים שונות ברחבי העולם ולממשלות למצוא שותפים לתכנון וביצוע של פרויקטים ותשתיות בתחום האופניים אבל על זה נרחיב באחת הכתבות הבאות. 
__________6.jpg
 
מימין בוקר טיפוסי באוטריכט שיירה של רוכבי אופניים לצד הכביש

 BIKE ABILITY
הוא מושג תחבורתי הולנדי  שמבטא את יחסם המועדף של השלטונות לאופניים ככלי תחבורה מועדף מה שבא כאמור לידי ביטוי בסלילת שבילי האופניים, התקנת רמזורים מיוחדים לאופניים , בניית חניוני אופניים מקורים בכל מרכז ציבור , תחנות רכבת  בתי ספר, בתים משותפים והכשרת הזאטוטים בגני ילדים  ובבתי ספר יסודיים בטכניקת הרכיבה ובבטיחות. על כל אלה ארחיב בהמשך, אך בכל מקרה אפשר כבר עכשיו להצהיר שהולנד פשוט אוהבת את אזרחיה.
(כתבה ראשונה בסדרה)    
 
צפו גאן בסרטון וידאו של  חניון אופניים גדול באמסטרדם
 
 
 
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg