top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

האם ומתי וכמה זמן כדאי לנוח לפני תחרויות

63.jpgפסיכולוגיית ספורט תחרות אופניים (ובייחוד אלו הנמשכות כמה ימים) מוגדרת כספורט סיבולת, וכדי להגיע לתחרות אופניים מוכנים, יש להתכונן אליה זמן רב ובאופן מובנה. מדובר בעבודה פיזיולוגית פרוגרסיבית, הכוללת אימוץ של אורח חיים ספורטיבי (תזונה, מנוחה ועוד), אימון מנטלי המתאים לספורטאי, רכישה, שדרוג והטמעה של ציוד, לימוד מיומנות, טקטיקה ואסטרטגיה ספציפיות לתחרות.
מרכיב חשוב בהכנה לתחרות, ויש שיאמרו אף קריטי, הוא טייפר – פרק זמן לפני תחרות שבו מורידים עומס ומאפשרים לגוף ולנפש להתאושש. מחקרים פיזיולוגיים רבים שנעשו מצאו שיש חשיבות רבה לקיום טייפר: עלייה בשיעור ספיגת החמצן בדם, שיקום קרעים בשרירים וחיזוקם, עלייה בסיבולת לחומצת חלב, עלייה ברמת הגליקוגן, אנזימים, הורמונים ונוגדי חמצון בשרירים שמופחתים בעת אימוני סיבולת עצימים לאורך זמן. אם כך, היתרון הפיזיולוגי הטמון בטייפר ידוע, אך האם הטייפר מוסיף או גורע מהמוכנות הפסיכולוגית של המתחרה? המושג "פסיכוזת טייפר" היא אמונה של רוכבים שהם יאבדו מיכולתם הפיזיולוגית במשך הטייפר.
לכתבה נוספת של נבות גסול לחצו כאןמובן שאין הכוונה למצב קיצוני של אובדן חלקי או מלא של קשר עם המציאות, המתבטא בפגיעה בבוחן המציאות, אלא למצב פסיכולוגי של ספורטאי, המאופיין באטיות ובתחושה של רגליים כבדות, בהופעת כאבים חדשים, באימונים קצרים הנחווים קשים מאוד, בספקות ובחוסר ביטחון שמתחילים להציף את הראש במחשבות.למחשבות הספק השליליות יש שתי השפעות פסיכולוגיות שליליות על הספורטאי: 
 
 
1. העצמת החרדה לפני התחרות. 
2. ירידה בביטחון העצמי. עוד גורם שמגביר את חרדת הספורטאי בתחרות הוא החשיבות שהוא מייחס לה. ככל שזו תהיה בעיניו חשובה יותר, כן יהיו התופעות הפסיכולוגיות, ובייחוד חרדה, חזקות יותר ויפגעו בביצוע הספורטיבי. 
 
אז מה עושים?
מעלים למודעות את חשיבות הטייפר להצלחה בתחרות ונוסף על כך מאמצים טכניקות מעשיות להפחתת ההיבטים המנטליים השליליים. גם התייעצות ושיחה עם רוכב ותיק יכולה לעזור. נוסף על כך, יש להיערך מבחינה מנטלית לטייפר, משמע ליידע את הספורטאי שתהליך טייפר רגיל יכול לכלול חששות ופגיעה בביטחון העצמי, ולהתכונן אליהן מבעוד מועד. הירידה בביטחון העצמי היא פועל יוצא של התגברות החרדה עקב הטלת ספק לא רציונלית ביכולת. הטכניקות הנפוצות ביותר להתמודד עם חרדה לפני תחרות אשר הוכחו מחקרית הן Progressive Muscle Relaxation ושימוש בדמיון. תרגול נכון של טכניקות אלו במקביל לאימונים פיזיולוגיים יאפשר לספורטאי בתקופת טייפר להפחית את רמת החרדה שלו, לשמר ואף להעצים את ביטחונו העצמי ביכולתו הנוכחית ובזו הצפויה בתחרות. חשוב לזכור: התאמנתם קשה ואתם יכולים לעמוד במשימה, ובזכות הטייפר – אף לנצח!
איך להיגמל מפסיכוזת טייפר: שבוע עד עשרה ימים לפני תחרות מומלץ להפחית עומס, כדי לאפשר לגוף ולנפש להתאושש. אך רוכבים רבים נמנעים מכך מחשש שבהיעדר פעילות גופנית יאבדו מכוחם. כמה שהם טועים!
 
מאת:נבות גסול 
 תמונות: אייל דולין
Share

_________________________2_02.jpg

BANNER4.jpg

facebook.jpg

ofanaim_magazin199.jpgז

 
 
 
 
 
 
 
 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg