top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

bergamont 7.4 metric -מבחן שטח

bergmont2.jpg
מאת: אבי גנאור
צילום:אבי גנאור 
היבאן רוק אנד רוד
משקל 12 ק"ג
מחיר: כ-8000 ש"ח 
מבוא
מבוא
סביר להניח שאופני ברגמונט  הם לא הבחירה הראשונה של  מרבית רוכבי האופניים הישראלים בכלל  ושל רוכבי אופני ההרים בפרט.  הרוכבים הישראליים  עדיין לא נחשפו דיים  ליצרנית האופניים הגרמנית שמוצריה (כמאה שבעים דגמים שונים) משווקים היום בישראל על ידי רשת חנויות "רוק אנד רוד"  אבל זה לא אומר שלא מדובר באופניים משובחים מבית טוב. 
ברגמונט היא חברה גרמנית צעירה יחסית,  שמתכננת ומייצרת אופניים לשוק הגרמני  מזה כעשרים שנה. חלק מהשלדות שהיא מתכננת מיוצרים  בסין וכזו היא השלדה שמשווקת על ידם  עם הדגם שנקרא מטריק 7.4 בגרסת זנב קשיח שמתנייע בעזרת  גלגלי 27.5 אינצ'ים ושאותו בחנו במשך כחודש ימים בכל תוואי השטח, להוציא רכיבות דאון היל קיצוניות. 
על האופניים
כשקיבלנו לידנו את האופניים מהיבואן  הדבר הראשון שזעק בראשנו היה "ואוו איזה אופניים יפים" (בפועל אמרנו יפות )   שלדת האלומיניום  (דאבל באטד) של המטריק 7.4  צבועה בכחול בהיר  עם נגיעות לבנות והלוגויים שמודפסים על השלדה רק מוסיפים ליופייה. הריתוכים של השלדה כמעט  ואינם מורגשים והשלדה  (אלומיניום 6061) טופלה בחום מה שאפשר ליצרנים לשנות את הקטרים והצורות שלה בחלקים השונים  שלה ובעיקר בחלקה הקדמי שקיבל צורה אגרסיבית משהו. האופניים עצמם שוקלים כ- 12 ק"ג בלבד ( על פי היצרן 11.9) אבל בדקנו וגם כך היא קלה יחסית לעומת אופניים דומים שבחנו לא מכבר כמעט בשני קילוגרמים תמימים וזה המון - גם בהתחשב בעובדה שקיבלנו אותם עם תוספת משקל של "ג'יפה" נגד תקרים  בצמיגים. והאוכף? מעוצב במיוחד ונוח (ראה תמונה כאן).  
bergmont7.jpg
שיכוך
האופניים צוידו במעביר הילוכים  XT  של שימנו מאחור עם 30 הילוכים ובמערכת SLX של אותו היצרן היפני מלפנים. בולם הזעזועים הקדמי מתבסס  על מזלג רוקשוקס 100 מילימטרים REBA RL עם  שיכוך שבהחלט אמור להיות  מספק לאור מידתם של הגלגלים ומשקל השלדה.  אני אגב, ברוח הטרנדים החדשים, הייתי מעדיף לקבל את הקראנק עם שני גלגלי שיניים בלבד מה שגם היה מפחית עוד יותר את משקל האופניים ולא פוגע משמעותית ביכולת שלהם . אולי אף  מקל במעט על יכולת התמרון שלהם בסינגלים ובדרכים קשות אבל גם כך האופניים  התגלו כנעימים מאוד וקלים לתמרון גם בעליות וגם בסיבובים קשים ובברמים. בתחילה הרגשתנו הייתה שונה. כשקיבלנו את האופניים ורכבנו עליהם במשך כשבוע הלנו על כך שהרוקשוק  שמצויד בידית לנעילה, רך מידי וחוזר לאט מידי אבל לאחר שהמזלג כויל ונופח בלחץ המתאים, ההנאה מהרכיבה השתפרה לאין שיעור ותפקוד המשכך ויכולת החזרה שלו לאחר כל שיכוך ענו היטב לציפיות.
 
 
על הרכיבה
כאמור, רכבנו על המטריק 7.4  במשך כחודש ימים כמעט בכל תנאי אפשרי,  אבל בעיקר מצאנו את עצמו בשבילים לבנים ובסינגלים זורמים, בפרדסים הבוציים של פתח תקווה,  בשלוליות ואפילו ועל מסלולי האספלט שבפארק הירקון ובכפר סבא. טיפסנו עמם  בשבילים של יער חורשים ובדרדרת שמאפיינת שם את הסינגלים וגם את הדרכים הכבושות. מילה מסכמת: האופניים אוכלים הכול העבירות שלהם מצוינת , אבל הישבן שלנו  נותר קצת רגיש מהרגיל.  גלגלי ה-650 בהם מצוידים האופניים והצמיגים הקלים לא רק שמתגלגלים היטב ושומרים על האינרציה אלא גם משככים  מעט את הזעזועים שמשודרים אלינו מהקרקע אבל רכיבה ממושכת על אדמה שחורה קשה עם קולוסים וחריצים או מרופדת באבנים עושה שמות בחלק האחורי הרך של גופינו. מי יודע אולי זה עניין של משקל וגיל אבל כנראה שבשלב מסוים של חיי הרוכב הנוחות הופכת לפקטור חשוב מקלות וזריזות.
bergmont6.jpg
יחד עם זאת מאוד נהנינו מאוד מהמהירות  של האופניים, מהתגובתיות שלהם, מהקלילות ומיכולת ההאצה שלהם שאפשרה לי להתחצף ולנסות להתחרות גם מול  התותחים הכבדים בעלי המכונות  שצוידו בגלגלי 29  אינצים או לשבת בפלטונים של אופני הכביש בראש ציפור.
האופניים  צוידו בכידון מבית מותג הבית ברוחב של 660 מ"מ שאפשר לתמרן היטב בין העצים בחורשות ובסינגלים אבל מי שהוא צר מידי לטעמו יכול לקבלו גם ברוחב  680 או 700. המטריק 7.4 טיפסו היטב בעליות חולפים על פני החברים הותיקים עם אופני ה-26  ונדבקים היטב וללא רגשי נחיתות לאלה  עם אופני ה-. 29 המעצורים ההידרואלים שגם הם מבית שימנו (דיאור) עושים היטב את העבודה ונושכים היטב בקרקע בשילוב עם הצמיגים הבשרנים אך הקלים יחסית מבית שוובל.
 
מפרט טכני חלקי
שלדה – אלומיניום 6061  עם זנב קשיח
מזלג קדמי –רוקשוקס  REBA RL 100 מ"מ 
מעביר קדמי – שימנו XT
קראנק ומעביר אחורי –שימאנו  SLX (שלושים הילוכים)
 ציר מרכזי  -  שימאנו הולוטק
מעצורי דיסק – שימאנו דיאור Br-M615   אוטור 180/160 מ"מ
ידיות ברקס - שימאנו דיאור Bl-M615   
צמיגים –  רייסינג  שוובל נוביי ניק 
כידון – BGM פרו 660 מ"מ 
סטם –BGM  פרו בזוית של 7 מעלות
אוכף – מבית BGM 
 
bergmont9.jpg
לסיכום
המטריק 7.4 הם אופניים יפים, יעילים ומהווים תמורה טובה לכסף . יפים כי תראו לא מעט רוכבים שיסובבו אחריכם את הראש וישאלו אתכם איזה אופניים אלה. טובים, כי לא תרגישו נחיתות לעומת שום אופניים אחרים בשטח ותמורה לכסף כיוון שבשמונת אלפים שקלים לערך לא תמצאו יותר מידי אופניים ברמה הזו.
 
אהבנו יותר
עיצוב
משקל 
זריזות 
זיווד איכותי מבית שימנו ורוקשוקס
 
אהבנו פחות
שיכוך אחורי
 3 פלטות מלפנים ואפשר להסתפק  ב-2
 
ציון סופי
4.5 מתוך חמש כוכבים במדרג מגזין אופניים 
 
מחיר  
1300 אירו באירופה 
 8000 ש"ח בארצנו  
 
 
 
 
 
 
 
 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg